Home » Handbal, International » Campionatul European de handbal masculin: Serbia invinge la limita Polonia. Rezultatele complete din ziua a-II-a a competitiei

serbia polonia 20-19 Luni a fost randul echipelor din grupele C si D sa dispute primele intalniri la Campionatul European de handbal masculin din Danemarca. Cel mai disputat joc al serii a fost intalnirea din grupa C, dintre Serbia si Polonia, vicecampionii europeni din 2012 reusind sa se impuna la un singur gol diferenta.

Cu portarul Darko Stanic in mare forma si cu o aparare exacta ce a permis reusite pe contraatac, sarbii au condus la pauza cu 13-9. Polonezii au dat o replica serioasa in repriza secunda, reusind sa marcheze 6 goluri consecutive si sa treaca la conducere cu 15-13. Sarbii nu au cedat si au trecut din nou la conducere punand presiune pe centrul apararii polonezilor. Vicecampionii europeni au stiut sa gestioneze finalul de joc si au obtinut victoria la limita cu scoruld e 20-19.

Franta, campioana olimpica din 2008 si 2012, a trecut la 7 goluri diferenta de reprezentativa Rusiei, in cea de-a doua partida din grupa C, Alix Yokas fiind performerul serii cu 9 goluri marcate.

In grupa D, Croatia si Suedia au trecut categoric de adversarele lor,  luand astfel o optiune serioasa pentru calificare.

Iata rezultatele inregistrate luni – 13.01.2013, in ziua a doua a Campionatului European de handbal masculin:

Suedia – Muntenegru   28 – 21 (18 – 13)

Clasament: 1) Croatia 2 p.; 2) Suedia 2 p.; 3) Muntenegru 0 p.; 4) Belarus 0 p.;

Update (click pe scrisul cu rosu)

Rezultatele etapei a-III-a din Grupele A si B. Clasamentul Main Round, Grupa Principala 1

Rezultatele etapei a-III-a din Grupele C si D. Clasamentul Main Round, Grupa Principala 2

Rezultatele inregistrate in ultima etapa, in Grupele Principale 1 si 2. Programul semifinalelor

Etichete:, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,