Home » Handbal, International, National » A doua victorie in Champions League pentru baimarence: HCM Baia Mare-Thuringer 20-19

A doua victorie in Champions League pentru baimarence: HCM Baia Mare-Thuringer 20-19

HCM Baia Mare - Thuringer HC La sala “Lascar Pana” din Baia Mare, gazdele au trecut la limita de campioana Germaniei, Thuringer HC, cu scorul de 20-19, bifand astfel cel de-al doilea succes in Liga Campionilor la handbal feminin.

Dupa o repriza in care oaspetele au condus la pauza cu 11-10, gazdele au revenit in partea a doua a jocului, conducand in minutul 40 cu 15-12.

Paula Ungureanu a avut o repriza secunda de exceptie salvandu-si  echipa in numeroase situatii, formatia din Thuringer marcand doar 4 goluri in 25 de minute.

Baimarencele pareau sa aiba un sfarsit linistit de joc, dar oaspetele marcheaza de 5 ori la rand, avand atacul la scorul de 19-18 pentru gazde. In ultimul minut de joc, Renata Ghionea scapa pe contraatac, majorand diferenta la doua goluri, oaspetele mai marcheaza o data, dar elevele antrenate de Costica Buceschi lungesc ultimul atac, reusind astfel cea de-a doua victorie, tot la limita, in Champions League. De mentionat publicul fair-play, cunoscator de handbal, spectatorii incurajand echipa in toate cele 60 de minute de joc.

Luciana Marin a inscris cele mai multe goluri pentru gazde, 10 (7 din 7 metri),  in timp ce Nadja Nadgornaja a marcat de 7 ori pentru oaspete.

In ultima etapa, HCM Baia Mare se deplaseaza la campioana Champions League, Gyori Audi Eto, in timp ce Thuringher va intalni pe teren propriu formatia Hypo Viena. In cazul in care campioana Germaniei nu invinge echipa austriaca, baimarencele termin pe locul 3 in grupa si va juca mai departe in Cupa Cupelor.

HCM Baia Mare: Paula Ungureanu, Claudia Cetateanu, Mihaela Babeanu – Aneta Pirvut ( 1 gol), Andrada Maior Pasca (1),  Laura Oltean, Melinda Geiger (1), Oana Bondar, Gabriella Szucs (1), Jenica Rudics (3), Diana Puiu (1), Luciana Marin (10), Timea Tatar (1), Andrada Tomescu, Teodora Dinis Vartic, Renata Ghionea (1). Antrenor: Costica Buceschi.

Etichete:, , , , , , , , , ,