Home » National, Volei » Alba-Blaj este noua campioana a Romaniei la volei feminin!

Alba-Blaj este noua campioana a Romaniei la volei feminin!

volei alba blaj ionut branzei Luni seara s-a disputat meciul 3 din finala Campionatului National de volei feminin, Alba Blaj fiind noua campioana a Romaniei dupa ce a invins cu 3-1 formatia CSM Targoviste.

Volei Alba Blaj conducea cu 2-0 la general si mai avea nevoie de o singura victorie pentru a deveni campioana nationala. Targovistencele nu s-au predat in meciul din deplasare, reusind sa se impuna in primul set cu 26-24. Gazdele au revenit in forta in urmatoarele doua acte, castigate cu 25-17 si 25-16.

In setul 4, gazdele au condus cu 15-12, dar targovistencele raspuns si conduc la randul lor, cu 16-15. Totusi, gazdele isi revin pe final de set si se impun in setul 4 cu 25-21. Cu aceasta victorie, Alba Blaj se impune la general cu 3-0, devenind campioana nationala la volei feminin pentru prima data in istoria acestui club.

In finala mica, CSM Bucuresti a invins cu 3-0 in deplasare la Stiinta Bacau si cu 3-1 la general obtine medalia de bronz.

Lotul  Volei Alba Blaj: Adina Salaoru (capitan), Ivana Djerisilo, Tsvetelina Zarkova, Bojana Radulovic,Ioana Nemtanu  Roxana Ivanof, Martina Utla, Katja Medved, Adina Stanciu,  Jacqueline Souza, Adriana Dudnic, Natasha Matseichyk. Antrenor: Darko Zakoc.

CSM Targoviste: Diana Calota (capitan), Alexandra Trica , Sara Klisura, Bianca Moldovan, Gwendolyn Rucker, Suzana Cebic, Lola Arslanbekova, Marta Siwka, Marina Cojocaru, Irina Horeica. Antrenor: Dragan Nesic.