Home » Handbal, International, National » Am pierdut semifinala cu demnitate! Romania-Danemarca 25-28 (12-14)

Am pierdut semifinala cu demnitate! Romania-Danemarca 25-28 (12-14)

romania CM handbal feminin tineret Romania a pierdut meciul din semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin tineret, cu Danemarca, nordicele reusind victoria cu 28-25. Chiar daca fetele noastre nu vor evolua in marea finala, jocul tricolorelor din semifinale este datator de sperante in ceea ce priveste meciul pentru medaliile de bronz, care va avea loc in compania Germaniei.

Cele doua formatii au mers cap la cap in primele 18 minute de joc, Danemarca fiind prima echipa care a reusit sa se distanteze la doua goluri, 9-7, in minutul 19. Yuliya Dumanska a fost, din nou, in mare forma, reusind sa inchida poarta in numeroase randuri. Chiar si in aceste conditii, jocul de pase al danezelor a fost ametitor, nordicele avand un avans de doua goluri dupa primele 30 de minute de joc.

Danemarca a inceput mai bine repriza secunda si s-a distantat la 4 goluri in minutul 40, 18-14. Cu o aparare mai agresiva, Romania s-a apropiat la doar doua goluri in minutul 42, 16-18. Danezele au revenit la 4 goluri, dar din nou fetele noastre reduc diferenta la doua goluri, 20-22, in minutul 47.

Nordicele au continuat sa gaseasca solutii in ofensiva, iar avantaul a revenit la 4 goluri in minutul 50, 20-24. Chiar daca tricolorele au  incercat revenirea, danezele au jucat cu acelasi joc prelungit de pase pana la o oportunitate clara de gol, stil de joc care s-a dovedit eficient, terminand victorioase partida cu 28-25.

Cristina Laslo a fost cu adevarat un capitan de echipa, ducand greul in ofensiva, fiind principala marcatoare din tabara Romaniei, cu 8 goluri marcate. De mentionat ca in acest meci mai multe jucatoare si-au asumat responsabilitatea aruncarii la poarta, fetele noastre practicand un joc mai variat decat in precedentele doua intalniri, cu Japonia si Croatia.

Yuliya Dumanska a demonstrat ca este cu sufletul alaturi de Romania, chiar daca are cetatenia romana doar din 21 mai anul curent . Avem un portar realmente valoros, care promite si in urmatorii ani, dar si jucatoare de camp care bat la “portile” nationalei de senioare. Danemarca a fost mai buna in aceasta partida, insa tricolorele au luptat pana la fluierul final.

Romania poate obtine medalia de bronz, daca invinge Germania in finala mica, formatie ce a pierdut fara drept de apel in semifinale, in fata Rusiei, cu 25-32. Romania si Germania s-au intalnit si in faza grupelor, meciul incheindu-se la egalitate, 29-29.

Finala mica va avea loc vineri, cu incepere de la ora 15:30.

Romania: Yuliya Dumanska, Madalina Ion, Bianca Curment – Andreea Taivan (1), Alexandra Severin, Alexandra Dindiligan, Florentina Craiu, Alina Ilie (6), Sonia Vasiliu, Cristina Laslo (8), Elena Dache (3), Elena Stoicanescu, Florenta Ilie, Daniela Corban, Anca Polocoser (5), Lorena Ostase (2). Antrenor principal: Ion Craciun. Antrenor secund: Cristian Preda.