Home » Handbal, International, National » Am tremurat in optimi! Romania-Japonia 32-31 (16-13). Urmeaza Croatia in sferturi

Am tremurat in optimi! Romania-Japonia 32-31 (16-13). Urmeaza Croatia in sferturi

romania japonia 32-31 Romania s-a chinuit in meciul din optimile de finala ale Campionatului Mondial de handbal feminin tineret, cu ocupanta locului 4 din grupa D, golul calificarii in sferturi fiind marcat de Elena Dache, cu 3 secunde ramase de joc.

Romania a castigat grupa C si se parea ca va avea un adversar accesibil in compania Japoniei, echipa ce a terminat pe locul 4 in grupa D.

Dupa 5 minute echilibrate, tricolorele s-au instalat la conducere, avand un avans de de 5 goluri in minutul 14, 9-4. Avantajul s-a pastrat de 5 goluri si in minutul 18, dar japonezele nu au renuntat la joc. Cu o aparare extrem de mobila si cu actiuni rapide de atac, asiaticele s-au apropiat la doar doua goluri in minutul 30, 15-13. La fluierul de final al primei reprize, Romania a beneficiat de o aruncare de la 9 metri, iar Cristina Laslo a marcat cu o executie superba la coltul lung. In prima repriza, Romania s-a bazat in ofensiva pe Laslo, Dindiligan si Ostase, iar Yuliya Dumanska a inchis poarta in numeroase randuri.

In repriza secunda tricolorele au condus cu 6 goluri in minutul 41, 23-17, dar finalul de meci avea sa fie dramatic.  Fetele noastre s-au incurcat de apararea mobila a japonezelor, practicand un joc haotic in ofensiva, cu numeroase mingi pierdute. A contat si tactica buna a Japoniei, Cristina Laslo, fiind tinuta in permanenta om la om. Asiaticele au luptat exemplar pentru fiecare minge si au trecut la conducere cu 5 minute ramase de joc, 28-27. Ion Craciun a jucat pe final de meci cu Elena Dache in ofensiva, iar jucatoarea de la CSM Bucuresti nu a dezamagit, fiind principala marcatoare a tricolorelor in ultimele 5 minute. Romania a condus cu 31-30 prin golul lui Dache in minutul 60, dar Japonia egaleaza dupa timeout cu o executie superba, o aeriana ce a zapacit apararea Romaniei.

La urmatorul atac, aceeasi Elena Dache forteaza in ofensiva si marcheaza dupa o patrundere in semicerc, cand mai erau doar 3 secunde de joc. Nu a mai fost timp suficient pentru o aruncare periculoasa a Japoniei, iar tricolorele se califica in sferturi, dar cu mari emotii.

Romania si-a facut singura meciul greu, datorita lipsei de optiuni in ofensiva, reusind pe final sa demonsterze ca este echipa mai buna din punct de vedere valoric. Chiar daca avem un portar de mare clasa, pe Yuliya Dumanska, am aratat ca suntem vulnerabili in aparare, in fata unui joc rapid de pase, in timp ce in ofensiva suntem deficitari fara jocul cu coordonatorul.

In sferturi, Romania va intalni Croatia, echipa ce a trecut la limita de Ungaria cu 26-25 (13-13). Meciul va avea loc marti seara, cu incepere de la ora 20:45.

Romania: Yuliya Dumanska, Madalina Ion, Bianca Curment – Andreea Taivan, Alexandra Severin, Alexandra Dindiligan (5 goluri), Florentina Craiu (2), Alina Ilie (5), Sonia Vasiliu (1), Cristina Laslo (7), Elena Dache (4), Elena Stoicanescu (1), Florenta Ilie, Daniela Corban (1), Anca Polocoser, Lorena Ostase (6). Antrenor principal: Ion Craciun. Antrenor secund: Cristian Preda.