Home » Bacau, Locale, National, Volei » Ambitii, lacrimi si bucurii in turneul de de volei sperante disputat in Bacau. Gazdele au obtinut o victorie in set decisiv

css bacau volei sperante Vineri si sambata s-a disputat primul turneu din cadrul Campionatului National  volei feminin divizia sperante, seria A, competitia avand loc avand loc in Bacau.

Elevele antrenate de Dumitru Matanie sunt la debut in aceasta divizie, avand doar doua jucatoare la categoria sperante, restul fetelor evoluand la minivolei. Totusi, bacauancele au jucat cu determinare in cele 3 partide disputate, reusind chiar si o victorie in primul meci programat, cel cu LPS Piatra Neamt.

Chiar daca au evoluat pentru prima data la sperante, bacauancele au jucat cu determinare, fiind incurajate frenetic de parinti. Gazdele au condus cu 1-0 si 2-1 in primul joc disputat, dar de fiecare data jucatoarele din Piatra Neamt au egalat la seturi, partida avand numeroase schimburi de mingi spectaculoase  Setul 5 a fost la fel de spectaculos, oaspetele au avut minge de meci, dar bacauncele intorc scorul si castiga decisivul cu 16-14. O victorie mare, mai ales din punct de vedere moral, la debutul in aceasta divizie, fetele “sarbatorind” cu lacrimi aceasta reusita. Au urmat doua partide si mai dificile, Pro Volei Botosani si CSS Unirea Iasi reusind victoria in fata gazdelor, cu 3-0, respectiv 3-1.

De apreciat totusi ambitia bacauancelor, care au facut o impresie frumoasa in primul lor test oficial la categoria sperante.

Grupa a fost dominata de formatia Pro Volei Botosani, elevele antrenate de Ana-Maria Precol terminand primul turneu cu 9 puncte, pierzand doar un singur set in fata echipei CSS Unirea Iasi.

Primele doua clasate la finalul celor 4 turnee programate se vor calificat la Turneul Semifinal.

Iata rezultatele inregistrate in primul turneu din seria A la divizia sperante:

CSS Bacau – LPS Piatra Neamt   3-2 (25-23,24-26,25-21,18-25,16-14)

CSS Pro Volei Botosani – CSS Unirea Iasi   3-1 (24-26,25-21,25-22,25-13)

CSS Bacau – CSS Pro Volei Botosani   0-3 (12-25,14-25,22-25)

LPS Piatra Neamt – CSS Unirea Iasi   1-3 (12-25,25-21,22-25,21-25)

CSS Bacau – CSS Unirea Iasi   1-3 (21-25,20-25,25-19,16-25)

CSS Pro Volei Botosani – LPS Piatra Neamt  3-0 (25-19,25-22,25-9)

Clasament dupa primul turneul disputat: 1) CSS Pro Volei Botosani 9 p.; 2) CSS Unirea Iasi 6 p.; 3) CSS Bacau 2 p.; 4) LPS Piatra Neamt 1 p.;