Home » International, Tenis » Andreea Mitu se opreste in optimi la Roland Gaross. Romanca, la cea mai buna performanta din cariera

andreea mitu Romanca a pierdut in optimi la Roland Garros, in fata belgiencei Alison Van Uytvanck, in doua seturi: 1-6, 3-6.

Desi Andreea Mitu era numarul 100 mondial iar adversara sa pe locul 93 inaintea acestui Turneu de Mare Slem, cele doua jucatoare s-au intalni in optimile de finala de la Roland Garros.

Fiecare jucatoare a castigat cate o partida in precedentele doua intalniri directe, iar jocul se anunta unul echilibrat.

Totusi, belgianca a pornit puternic, reusind sa castige primul set dupa doar 25 de minute de joc, cu scorul de 6-1.

A urmat un set secund mai strans, Andreea reusind sa pastreze echilibrul pana la scorul de 2-2. A urmat un break al belgiencei, care s-a distantat apoi la 4-2. Andreea reuseste sa reduca diferenta la ghemuri, dar belgianca se impune cu 6-3 in setul secund, la prima minge de meci avuta, profitand de dubla greseala la serviciu a romancei.

Belgianca a avut un joc mai constant, a reusit 8 asi si a avut 28 de mingi castigatoare. Andreea Mitu a avut 20 de greseli nefortate si nu a reusit sa profite nici macar o data din cele 7 mingi de break avute.

Asadar capat de drum pentru Andreea Mitu la Roland Garros, dar romanca a reusit cea mai buna performanta personala la un Turneu de Mare Slem.

Pentru performanta obtinuta la acest turneu, Andreea Mitu va primi 240 de puncte WTA si un cec  valorand 140.000 de euro.

Etichete:, , , , , ,