Home » Bacau, Locale, National, Volei » Aproape de perfectiune! Bacauancele au 9 victorii din 9 partide in Campionatul National de volei junioare

css bacau volei junioare Junioarele antrenate de Traian Snel au bifat o noua victorie in Campionatul National, duminica bacauancele reusind sa se impuna in deplasare, cu 3-0, la formatia LPS Unic Piatra Neamt.

In cea de-a IX-a etapa din Seria A, bacauancele s-au deplasat la ocupanta locului 2 in grupa, LPS Unic Piatra Neamt, cele doua echipe oferind in dese randuri partide spectaculoase in confruntarile directe.

Gazdele au condus cu 2-1 in primul set, dar pe serviciul Alexandrei Blaga bacauancele trec la conducere cu 7-2. Gazdele au dat semne de revenire, s-au apropiat pana la un punct diferenta, dar bacauancele maresc din nou ritmul, de aceasta data decisiv, castigand primul set cu 25-17.

A urmat un set secund mai disputat, dar cu acelasi deznodamant, bacauancele impunandu-se cu 25-20 si datorita decizilor mai inspirate pe final de set. Gazdele au inceput bine actul 3, au condus cu 3-1, dar bacauancele s-au distantat la 11-3 pe serviciul capitanului Ioana Sentes. Pietrencele nu au gasit deloc solutii pentru a reintra in joc, iar CSS Bacau se impune si in setul 3, cu 25-13. Per total, s-a impus echipa mai constanta in serviciu si preluare, bacauancele aratand un plus si la capitolul determinare.

“Nu a fost chiar cel mai bun joc al nostru, dar putem prinde varful de forma peste o luna, la turneul semifinal. Fata de acum doua saptamani, am jucat mai bine, au mers foarte bine serviciul si blocajul” ne-a declarat antrenorul echipei bacauane.

De mentionat totusi ca formatia bacauana a pierdut un punct, in deplasare la formatia CSS Pro Volei Botosani, fiind singura victorie obtinuta in set decisiv.

Cu aceasta victorie, CSS Bacau acumuleaza 26 de puncte, fiind lidera detasata a seriei, pe locul 2 urcand formatia LPS CSS Suceava, cu 16 puncte, dupa victoria din deplasare la formatia LPS CSM Focsani.

In ultima etapa, echipa bacauana intalneste ultima clasata si are sansa de a termina grupa cu 10 victorii din 10 partide, o premiera pentru antrenorul Traian Snel.

Lotul formatiei CSS Bacau: Ioana Sentes (capitan), Alexandra Bacoiu, Isabela Demsa, Madalina Boboc, Diana Maftei, Cezara Stanciu, Laura Pupaza, Bianca Nita, Stefan Adina, Alexandra Cucu, Bianca Toma, Alexandra Blaga, Marielena Anghel (libero), Oana Popescu (libero). Antrenor principal: Traina Snel.

Etichete:, , , , , , , , ,