Home » Fotbal, International » Astra-Lyon 0-1. Infrangere, dar calificare in grupele Europa League

Astra-Lyon 0-1. Infrangere, dar calificare in grupele Europa League

Astra Lyon Astra a pierdut la limita partida retur, disputata joi seara pe stadionul “Marin Anastasovici”, dar giurgiuvenii se califica in grupele Europa League dupa victoria cu 2-1 reusita pe terenul francezilor.

Gazdele aveau prima sansa la calificarea in grupele Europa League dupa victoria din meciul tur, dar francezii le-au creat mari probleme giurgiuvenilor in cea de-a doua mansa.

Silviu Lung a fost nevoit sa ser intrebuinteze de doua ori in primele 10 minute de joc, francezii reusind totusi, sa deschida scorul, in minutul 24. Francezul Jordan Ferri patrunde in careul Astrei, profita de balbaiala fundasilor giurgiuveni si marcheaza cu un sut la coltul scurt.

Oaspetii continua asediul la poarta giurgiuvenilor si au o noua oportunitate de gol, prin Kone, lovitura s-a de cap fiind respinsa decisiv de Silviu Lung junior.

Dupa 45 de minute de joc, gazdele trec la cabine dupa un joc dominat de francezi. partea a doua a jocului avea sa ne aminteasca de repriza secunda de la Lyon, cu o echipa a Astrei mult mai agresiva. Oros, Budescu, Enache si Bukari \irosesc ocazii importante si francezii raman cu sanse la calificare.

Finalul de meci apartine oaspetilor, care irosesc o buna oportunitate de a egala, in minutul 84, prin acelasi Ferri care trimite un sut puternic de la marginea careului, mingea lovinf stalpul din dreapta a portii lui Silviu Lung.

Oaspetii mai inceraca actiuni la poarta gazdelor, dar giurgiuvenii gestioneaza bine finalul de meci, pierzand doar cu 0-1, rezultat ce califica Astra pentru prima oara in grupele Europa League.

Etichete:, , , , , , , , ,