Home » Bacau, Locale, National, Volei » Au inchis semifinala! CSU Medicina Tg Mures – Stiinta Bacau 1-3

Au inchis semifinala! CSU Medicina Tg Mures – Stiinta Bacau 1-3

stiinta bacau medicina tg mures Elevele antrenate de Florin Grapa au castigat si cel de-al treilea joc din cadrul semifinalei playoff, disputat la Targu Mures, reusind calificarea in finala Campionatului National de volei feminin, cu scorul general de 3-0.

Campioana avea nevoie de o victorie miercuri seara la Targu Mures, pentru a rezolva problema calificarii in finala playoff. Inceputul de meci a apartinut insa gadelor, care se impun in primul set cu 25-22. Apoi, bacauancele si-au intrat in ritm castigand urmatoarele doua seturi cu acelasi scor, 28-18. Setul 4 avea sa fie si ultimul, oaspetele inchizand semifinala dupa 25-11, gazdele nemaiavand replica pentru campioana Romaniei.

Cu aceasta victorie, Stiinta Bacau s-a calificat in finala Campionatului National si isi asteapta adversara din ultimul act al competitiei, care se va decide dintre Dinamo Bucuresti si Alba Blaj. Dupa 1-1 din meciurile disputate pe terenul celor de la Dinamo, bucurestencele au reusit o victorie de senzatie la Blaj, tot in tie-break, revenind spectaculos de la 13-7 pentru gazde. Cu 2-1 la general, Dinamo are nevoie de o victorie in meciul de astazi pentru a avea asigurata prezenta in finala playoff.