Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Au jucat cu inima! Stiinta Bacau – HCM Minaur Baia Mare 23-19 (12-7)

Au jucat cu inima! Stiinta Bacau – HCM Minaur Baia Mare 23-19 (12-7)

stiinta bacau hcm minaur baia mare handbal masculin playoff Bacauanii au invins castigatoarea Cupei Romaniei din acest sezon, formatia HCM Minaur Baia Mare, dupa ce au condus pe tabela timp de 60 de minute de joc.

Miercuri seara la sala Sporturilor din Bacau, Stiinta din localitate, locul 7 in clasament la sfarsitul sezonului regulat, a intalnit formatia care a terminat pe locul 2, HCM Minaur Baia Mare.

Cu o sala aproape plina si cu antrenorul in tribune, suspendat pentru aceasta intalnire, bacauanii au inceput in forta jocul, marcand chiar in primul minut prin inimosul capitan Ionut Rotaru, cel care avea sa impulsioneze echipa in multe momente ale jocului. Bacauanii, neplatiti deloc in acest an, au jucat cu determinare, dominandu-si adversarul la toate aspectele jocului, gazdele aparandu-se aproape perfect in fata unei echipe debusolate care nu a gasit drumul spre gol timp de 9 minute.

Dupa 10 minute de joc, gazdele conduceau cu 5-1, dar oaspetii nu si-au revenit iar in minutul 18 antrenorul Lars Walter solicita cel de-al doilea timeout la scorul de 10-1 pentru Stiinta. Dupa timeout, oaspetii reduc diferenta la doar 4 goluri in minutul 27, cand scorul era de 11-7 pentru gazde. La ultima faza a primei reprize Bondar fructifica o aruncare de la 7 metri, iar Stiinta intra la cabine cu un avantaj de 5 goluri, 12-7.

Repriza secunda a fost si mai tensionata ca prima, oaspetii dand semne ca pot reintra in meci. Dupa 10 minute de la reluare, avantajul gazdelor a fost de doar doua goluri, 15-13. Cu Erhan in mare forma, Stiinta incepe sa-si revina in aparare, punctul forte al moldovenilor in aceasta intalnire, avantajul gazdelor crescand la 4 goluri in minutul 53, 19-15. Formatia baimareana nu cedeaza, micsorand diferenta la doar doua goluri in minutul urmator. Vartic si Celestin se descurca excelent de la linia de 9 metri, iar distanta se mareste iar pentru formatia bacauana, la 5 goluri, cu 3 minute ramase de joc. Bacauanii gestioneaza bine finalul de meci si castiga primul meci din faza playoff cu scorul de 23-19.

A fost un joc spectacol si tensionat atat in teren cat si in tribune, ratat din nefericire de iubitorii handbalului romanesc din tara, deoarece postul Digi a decis sa nu transmita aceasta partida.

Bacauanii au castigat pe propriul teren si au nevoie de inca o victorie pentru a se califica in faza urmatoare, dar meciurile vor avea loc in infernul de pe “Lascar Pana” din Baia Mare.

Si in celelalte doua partide din playoff, echipele clasate mai slab s-au impus pe propriul teren, CSM Bucuresti trecand de HCM Constanta cu 31-29 (16-16), in timp ce AHC Potaissa Turda a trecut de HC Odorhei cu scorul de 26-23 (13-13).

Stiinta Bacau: Valeriu Erhan, Raducu Tamas, Stefan Grigoras – Dragos Iancu (1), Ionut Rotaru (5), Bogdan Moisa, Marius Bondar ( 6-5 din 7 metri), Victor Vartic (5), Michelin Celestin (3), Mikk Pinnonen (2), Rares Paunica, Vladimir Carali, Mihai Cotinghiu, Martin Johannson (1), Alin Campan, Adrian Lita. Antrenor principal: Mateo Garralda.

HCM Minaur Baia Mare: Peter Tatai, Razvan Pop – Andrei Popescu, Andrei Grasu (2), Mihai Busecan, Antonio Pibanic (5), Viorel Fotache (1), Cristian Malmagro (2), Tudor Marta, Bogdan Mihai, Patricio Chavez Martinez, Ivan Milas, Nikola Eklemovic (5 – 2 din 7 metri), Alexandru Sabau (3), Steffen Stegavik (1), Daniel Bera.

Evolutia scorului – min. 5: 2-0, min.10: 5-1, min.15: 8-1, min. 20: 10-3, min. 25: 11-5, min. 30: 12-7, min. 35: 14-9, min. 40: 15-13, min. 45: 15-13, min. 50: 18-14, min. 55: 20-17, min. 60: 23-19.

Etichete:, , , , , ,