Home » Handbal, International, National » Au luptat 70 de minute! Tricolorele au pierdut meciul cu Danemarca dupa doua reprize de prelungiri

danemarca romania 30-29 Meci “thriller” in optimile de finala ale Campionatului Mondial de handbal feminin under 18, fetele noastre pierzand la limita in fata Danemarcei, dupa doua reprize de prelungiri, 29-10.

Danemarca venea din postura de castigatoare a grupei D, in timp ce tricolorele au terminat pe locul 4 in grupa C. Totusi, fetele noastre nu s-au lasat afectate si au facut un joc foarte bun in prima repriza, conducand cu 14-11 dupa 30 de minute de joc.

Nordicele au revenit imediat in repriza secunda si preiau conducerea in minutul 36, 16-15. A fost un meci de mare lupta intre doua echipe extrem de valoroase, cu multe executii superbe. Romania s-a distantat la 24-22 in minutul 50, avand si doua sanse in atac pentru a majora diferenta la 3 goluri, dar nefructificate. Danezele au revenit si de aceasta data si in ultimul minut de joc aveau un gol avans 26-25. Dupa ce staff-ul tehnic a cerut timeout, tricolorele reusesc egalarea, iar dupa 60 de minute de joc meciul s-a incheiat nedecis, 26-26, fiind nevoie de doua reprize de prelungiri.

Tricolorele nu au resit sa marcheze in prima repriza de prelungiri, iar nordicele aveau doua goluri avans in minutul 65, 28-26, desi Daciana Hosu a avut cateva interventii de mare portar. Cu doua minute ramase de joc, fetele noastre s-au apropiat la doar un gol, 29-28, dar danezele s-au distantat din nou la doua goluri, 30-28. Romania mai marcheaza o data pana la final, insa nu reusesc sa recupereze mingea pentru inca un atac, Danemarca impunandu-se la limita cu 30-29.

Daciana Hosu a avut numeroase interventii bune, in timp ce in ofensiva Daria Bucur a marcat 11 goluri pentru tricolore, fiind urmata de Sorina Tirca, cu 8 reusite.

Chiar daca fetele noastre au pierdut, merita mentionata daruirea totala a tricolorelor, atitudinea si jocul prestat aratand ca aceasta generatie are valoare. Romania nu se mai poate bate la medalii, dar va juca in continuare pentru locurile 9-16.

Danemarca – Romania  26-26 (11-14), 29-30 dupa doua reprize de prelungiri

Evolutia scorului – min. 5: 3-3, min. 10: 6-5, min. 15: 8-7, min. 20: 9-11, min. 25: 9-11, min. 30: 11-14, min. 35: 15-15, min. 40: 18-17, min. 45: 21-21, min. 50: 22-24, min. 55: 23-24, min.60: 26-26, min. 65: 28-26, min. 70: 30-29.

Romania: Elena Nagy, Daciana Hosu, Raluca Kelemen – Alexandra Badea, Claudia Lacatus, Sorina Tirca (8), Alexandra Muntean, Ana-Maria Mihart, Teodora Popescu (1), Alexandra Severin, Cristina Cretu (1), Raluca Petrus (3), Daria Bucur (11), Alexandra Banciu (2), Ana Maria Berbece (3), Andreea Tecar. Antrenor principal: Mariana Tirca. Antrenor secund: Nadina Dumitru.