Home » Handbal, National » Au trecut primul test: CSM Bucuresti-Corona Brasov 25-19 (12-10)

Au trecut primul test: CSM Bucuresti-Corona Brasov 25-19 (12-10)

csm bucuresti handbal feminin CSM Bucuresti a invins, miercuri seara, Corona Brasov, in derby-ul etapei cu numarul 8, un prim test cu adevarat dificil fiind trecut cu brio de “bucurestence”.

Corona Brasov era neinvinsa dupa 7 etape, cu 6 victorii si un egal, in timp ce bucurestencele aveau doar victorii pe teren, dar au pierdut la “masa verde” partida cu Craiova, decizie luata de Comisia de Apel.

CSM a condus in mare majoritate a timpului de joc, 5-3 (min.7), 7-5 (min.15), avand si 4 goluri avantaj, 11-7. Timp de 6 minute, gazdele puncteaza doar o data, iar avantajul este de doar doua goluri dupa primele 30 de minute de joc, 12-10.

Cu un portar in mare forma, Mayssa Pessoa, ce a inchis practic poarta in cateva situatii periculoase, gazdele se distanteaza la 5 goluri in minutul 47, finalul de meci fiind unul linistit adjudecat de CSM la 6 goluri diferenta.

Brasovencele au tinut aproape mai bine de 40 de minute, dar si formatia bucuresteana se dovedeste o forta in joc in acest tur de campionat.

In urmatoarea etapa, Corona Brasov intalneste  ”acasa” Dunarea Braila, iar CSM Bucuresti se deplaseaza la Baia Mare, o alt derby al Ligii Nationale de handbal feminin.

CSM Bucuresti: Mayssa Raquel de Oliveira Pessoa, Talida Tolnai – Linnea Torstenson (7), Ana Paula Rodrigues (6 goluri), Fernanda Da Silva (5),  Cristina Varzaru (2), Carmen Martin (2), Deonise Fachinello (1), Cavaleiro (1), Iulia Curea (1).

ASC Corona 2010 Brasov:  Denisa Dedu,  Ana Maria Mirca Olariu –  Aurelia Bradeanu (6), Cristina Zamfir (3), Dana Andreea Pricopi (3),  Nicoleta Tudor (2), Oana Bondar (1), Laura Chiper (1), Marinela Neagu (1), Daniela Ratiu (1), Camelia Hotea (1).