Home » International, Tenis » Australian Open: Monica Niculescu a invins-o pe Sabine Lisicky

Australian Open: Monica Niculescu a invins-o pe Sabine Lisicky

Monica Niculescu Monica Niculescu a reusit o victorie aparent suprinzatoare in fata jucatoarei Sabine Lisicki,numarul 15 mondial, reusind sa revina dupa ce a fost condusa cu 1-0 la seturi.

Daca in clasamentul WTA, Sabine Lisicki e mai bine clasata, romanca, numarul 64 mondial avea un avantaj moral dupa ce castigase 2 din cele 3 intalniri disputate anterior in fata nemtoaicei.

Primul set a revenit lui Lisicki cu 6-2, in 33 de minute, dar Monica a crezut in fortele sale si a intors soarta partidei. Serviciul romancei s-a imbunatatit in setul secund, iar nemtoaica a inceput sa comita multe greseli nefortate, Niculescu egaland la seturi dupa 43 de minute scurse in cel de-al doilea act. Apoi, jocul a fost intrerupt pentru 10 minute datorita temperaturii prea ridicate, Lisicki intrand cu mai multa determinare dupa scurta pauza. Desi Lisicki a inceput sa faca mai multe puncte castigatoare, au revenit greselile nefortate si Niculescu isi adjudeca victoria cu 6-2 in setul decisiv.

Monica Niculescu o va intalni in turul III, pe numarul 22 mondial, Ekaterina Makarova, rusoaica trecand in turul 2 de italianca Irina Falconi, in doua seturi (6-2,7-5)