Home » International, Tenis » Australian Open: Nadal pierde in 3 seturi la Tomas Berdych: 2-6, 0-6, 6-7

Australian Open: Nadal pierde in 3 seturi la Tomas Berdych: 2-6, 0-6, 6-7

rafael nadal Nadal pierde in sferturi la Australian Open, in fata lui Tomas Berdych, dupa ce spaniolul avea un sir incredibili de victorii in fata cehului, de 17 reusite consecutive.

Daca dupa calculele hartiei spaniolul parea cert favorit prin prisma faptului ca s-a impus in ultimele 17 intalniri directe, pe teren deznodamantul a fost cu totul altul.

Cehul, numarul 7 mondial, a dominat categoric primele doua seturi, castigate cu 6-2,6-0 in doar o ora de joc. Nadal a incercat revenirea in actul 3, dar nu a reusit sa castige niciun break. La scorul de 6-5 pentru ceh, Nadal salveaza doua mingi de meci pe propriul serviciu, ducand setul in tie-break. Berdych a inceput puternic, a condus cu 5-1, dar pierde doua mingi pe propriul serviciu si spaniolul s-a apropiat la 5-4. Cehul si-a aratat inca o data superioritatea in aceasta partida si castiga si tie-break-ul cu 7-5, reusind astfel o victorie putin asteptata, in 3 seturi.

Astfel, sirul de victorii al lui Nadal se opreste la 17, Berdych obtinand o victorie si de moral dar si pentru o semifinala la Australian Open, a doua consecutiva.

Pentru accederea in faza sferturilor de finala, Nadal primeste 360 de puncte ATP si un cec in valoare de 340.000 de dolari australieni.