Home » International, Tenis » Australian Open-Sferturi de finala: Simona Halep – Dominika Cibulkova, live-text. Rezultat Final: 3-6, 0-6

simona halep-dominika cibulkova Miercuri dimineata, Simona Halep are sansa de a obtine cel mai bun rezultat din cariera la un turneu de Mare Slem. O victorie in fata slovacei Dominika Cibulkova o va propulsa pe Simona in semifinale la Australian Open.

Jocul din sferturi impotriva slovacei este a patra intalnire dintre cele doua jucatore, Cibulkova conducand la general cu 2-1.

Jurnalsportiv.ro va prezinta in direct desfasurarea partidei cu incepere de la ora 02.00

Simona Halep – Dominika Cibulkova   3 – 6, 0 – 6 Rezultat Final

Set I: 0-1; 0-2;0-3 (dupa 9 minute de joc); 1-3;1-4;2-4 (dupa 23 de minute de joc); 3-4; 3-5; 3-6 (dupa 34 de minute de joc).

Ora 02.13: A inceput partida, Cibulkova avand primul serviciu. Slovaca se impune in primul ghem, 0-1. Cibulkova, mai energica in joc, reuseste break-ul in ghemul secund, la 15. Cele doua jucatoare isi pastreaza serviciul, Halep reusind primul ghem, la zero. Cibulkova revine de la 15-40 si castiga pe propriu serviciu, 1-4. Simona isi castiga serviciul, 2-4. Cibulkova face 3 duble greseli la serviciu si Halep reuseste breakul, 3-4. Cibulkova face rebreak, in special datorita unei bune preluari pe serviciul romancei. Slovaca, mult mai agresiva in joc, reuseste ghemul pe propriul serviciu, si castiga astfel primul set cu 6-3.

Set II: 0-1;0-2;0-3; 0-4;0-5;0-6 (dupa 26 de minute de joc);

Simona serveste prima in setul secund. Ritmul este foarte alert, slovaca este mai agresiva si reuseste break-ul. Simona nu reuseste sa tina ritmul impus de slovaca, aceasta reusind sa castige si urmatoarele 3 ghemuri. Halep pierde din nou pe propriul serviciu, desi a reusit 2 asi. Cibulkova castiga usor si acest ghem si reuseste sa castige setul cu 6-0, respectiv si meciul.

Simona Halep se opreste in sferturile de finala la Australian Open, dupa ce a intalnit o adversara determinata si agresiva, care a impus un ritm alert jocului. Pentru calificarea in sferturile de finala, Simona Halep va primi un cec in valoare de 250.000 de dolari australieni si 500 de puncte ATP, care ii asigura romancei clasarea in Top 10 mondial.

Etichete:, , , , , , , , , , , ,