Home » International, Tenis » Australian Open, tenis feminin: Simona Halep si Irina Begu s-au calificat in turul 3

Simona Halep - Jason Lockett Tennis Australia Irina Begu a reusit cea mai buna performanta la Australian Open, dupa ce s-a calificat miercuri dimineata in turul 3, fiind urmata si de Simona Halep, in ultimul meci al serii pe Arena Rod Laver.

Irina Begu a intalnit-o in turul 2 pe cehoaica katerina Siniakova, numarul 81 mondial. Pornita ca favorita in acest meci, tinand cont ca Irina este pe locul 42 in clasamentul WTA, romanca si-a castigat prezenta in turul 3, dupa un meci ce a trecut de doua ore de joc.

Irina a condus cu 5-3 in primul set, si a avut serviciul, dar cehoaica a reusit sa egaleze la 5. Totusi, Irina nu s-a demoralizat si s-a impus in primul set cu 7-5. Si actul secund i-a revenit romancei, cu 6-4, care se impune astfel in turul 2 la Australian Open, prezenta in turul 3 fiind si cea mai buna performanta din cariera la un turneu de Mare Slem.

Simona Halep a intrat tarziu in joc, pe Arena Rod Laver, datorita faptului ca partida anterioara dintre Rafael Nadal si Tim Smyczek a durat peste 4 ore de joc.

Simona a intalnit-o in turul 2 pe reprezentanta gazdelor, Jarmila Gajdosova, numarul 62 mondial. Simona a inceput cu un break partida, a condus cu 5-1, castigand primul set cu 6-2, in 35 de minute de joc. In setul secund, australianca s-a tinut aproape pana la scorul de 3-2, dar Simona castiga urmatoarele 3 ghemuri, impunandu-se si in acest act tot cu 6-2.

A fost un joc reusit pentru numarul 3 mondial, care a comis putine greseli, a reusit 7 asi, dominandu-si adversara la toate capitolele.

In turul 3, Irina Begu o va intalni pe Carina Witthoeft, nemtoaica fiind numarul 104 mondial, iar Simona va juca impotriva numarului 258 mondial, americanca Bethanie Mattek-Sands.