Home » International, Tenis » Avem doua romance in optimi la Australian Open!!!

Avem doua romance in optimi la Australian Open!!!

irina begu getty images Irina Begu si Simona Halep au castigat si partidele disputate vineri dimineata, ambele jucatoare reusind accederea in optimile turneului de Mare Slem, Australian Open.

Irina Begu a intalnit-o in turul 3 pe nemtoaica Carina Witthoeft, locul 104 in clasamentul WTA. Romanca, numarul 42 mondial, a avut un moment dificil la scorul de 3-4 pentru nemtoaica, dar a revenit in forta castigand urmatoarele 3 ghemuri.

Romanca a condus in setul secund cu 2-0, dar nemtoaica a revenit in joc, castigand urmatoarele 3 ghemuri si avand doua mingi de break. Irina  a trecut si peste acest moment dificil si reuseste sa se impuna si in setul secund tot cu 6-4. Dupa o partida de o ora si 26 de minute de joc, Irina Begu se califica in optimi, pe departe cea mai buna performanta a romancei la un turneu de Gram Slam.

Irina o va intalni in optimi pe numarul 7 mondial, canadianca de doar 21 de ani, Eugenie Bouchard. Canadianca a trecut in turul 3 de Caroline Garcia, in doua seturi: 7-5, 6-0.

Desi locurile din clasament o aratau ca favorita certa pe Simona, numarul 3 mondial s-a intrebuintat serios pentru accederea in optimile de finala. In turul 3, romanca a intalnit-o pe Bethanie Mattek-Sands, locul 258 mondial.

Totusi, americanca a pastrat echilibrul pe tabela pana la ghemul 7, in primul set, cand Simona a reusind break-ul, castigand si urmatorul ghem pe propriul serviciu. Americanca reduce din diferenta, dar Simona isi pasteraza calmul si castiga primul set cu 6-4.  Setul 2 parea sa fie in favorea Simonei, numarul 3 mondial conducand cu 5-1 pe tabela. Totusi, americanca nu a cedat meciul, reusind sa revina spectaculos si sa egaleze la 5. A fost ultimul ghem adjudecat de Mattek-Sands, Simona incheind partida dupa ce a castigat urmatoarele doua break-uri.

Asadar, Simona se califica in optimi, dupa o ora si 32 de minute de joc, iar urmatoarea adversara va fi Yanina Wickmayer, numarul 80 mondial. Belgianca a trecut in turul 3, de favorita numarul 14, italianca Sara Errani, in trei seturi: 4-6, 6-4, 6-3.

Etichete:, , , , , , , , ,