Home » Handbal, National » Baimarencele s-au impus in derby-ul ardelean: U Jolidon Cluj – HCM Baia Mare 23-31 (8-18)

hcm baia mare Elevele antrenate de Costica Buceschi s-au impus in deplasarea de la U Jolidon Cluj, intr-un joc pe care l-au condus de la inceput pana la sfarsit.

Baimarencele au intrat determinate in joc avand 6-0 in minutul 8. Diferenta a crescut pana la pauza, oaspetele conducand cu 18-8 dupa primele 30 de minute de joc.

Gazdele s-au apropiat la doar 5 goluri cu 10 minute ramase din joc, dar baimarencele si-au pastrat calmul si au remontat diferenta la 10 goluri in minutul 59, 31-21. Gazdele reusesc ultimele doua goluri ale intalnirii, iar HCM Baia Mare se impune la 8 goluri diferenta in deplasarea de la Cluj.

Luciana Marin a fost principala marcatoare a oaspetelor, cu 7 reusite iar Simona Vintila si  Florina Ghintoan au marcat cate 6 goluri pentru gazde. De mentionat ca si Paula Ungureanu a punctat pe tabela, portarul HCM-ului reusind un gol in aceasta partida.

Cu aceasta victorie, baimarencele urca pe primul loc in clasament cu 27 de puncte, dupa 10 partide disputate, cu doua puncte mai mult decat ocupanta loculuis ecund, ASC Corona Brasov.

U Jolidon Cluj: Măzărean, Enache – Vintilă (6 goluri), Chintoan (6), Ani Senocico (4), Popa (3), Tetean (2), Florea (1), Laslo (1), Lup, Ivan. Antrenor: Horia Paşca.

HCM Baia Mare: Ungureanu (1 gol), Băbeanu, Cetăţeanu – Marin (7), Buceschi (5), Geiger (4), Nechita (4), Tătar (3), Szucs (2), Rudics (2), Pîrvuţ (1), Bondar (1), Ghionea (1), Diniş Vârtic, Oltean, Maior Paşcxa. Antrenori: Costică Buceschi, Magdalena Kovacs.

Etichete:, , , , , , ,