Home » Alte sporturi, Baschet » Baschet: Golden State pierde la scor la Portland Trail Blazers. Damian Lillard – omul meciului cu 51 de puncte

Damian Lillard Portland Trail Blazers Golden State a inregistrat cea de-a cincea infrangere din acest sezon regulat in NBA, in deplasare la Portland Trailblezzers, gazdele fiind de neoprit in ofensiva, in special prin coordonatorul de joc Damian Lillard (foto).

In meciul disputat vineri seara, (sambata dimineata in Romania datorita diferentei de fus orar), campioana Golden State Warriors a fost dominata de Portland Trail Blazers.

Primul sfert a fost adjudecat de echipa gazda, cu 42-31, oaspetii reusind sa reduca diferenta la 6 puncte dupa sfertul secund, 68-62. Gazdele au dominat si mai categoric in repriza secunda, fiind de neoprit in ofensiva. Damian Lillard a fost “motorul” echipei din Portland, coordonatorul de joc marcand 51 de puncte in aceasta intalnire. Pentru Lillard, acesta este si un record personal de cele mai multe puncte marcate intr-un singur meci, precedentul record fiind de 43 de puncte. De mentionat este faptul ca Damian a avut un sfarsit de joc de exceptie, reusind 11 puncte consecutive, avand si 3 cosuri de 3 puncte. Chiar daca Lillard a fost schimbat cu 5 minute ramase de joc, diferenta gazdelor a fost mult prea mare pentru o revenire a oaspetilor, Portland reusind victoria cu scorul de 137-105.

Cu aceasta reusita, echipa din Portland isi pastreaza locul 7 in clasamentul Conferintei de Vest, avand 28 de victorii si 28 de infrangeri, in timp ce Golden State ramane cu cel mai bun bilant din acest sezon in NBA, 48 de victorii si doar 5 infrangeri.

Portland Trail Blazers – Golden State Warriors   137-105  (42-31, 26-31, 36-17, 33-26)

Portland: Damian Lillard – 51 de puncte (9 reusite de 3 puncte) si 7 pase decisive, C.J. McCollum – 21 de puncte, 4 recuperari si 7 pase decisive.

Golden State Warriors: Stephen Curry – 31 de puncte, 3 recuperari si 5 pase decisive, Klay Thompson – 23 de puncte, 3 recuperari si o pasa decisiva.

Etichete:, , , , , , , ,