Home » Fotbal, International » Bayern Munchen a castigat campionatul Germaniei, cu 7 etape ramase de disputat

Bayern Munchen a castigat campionatul Germaniei, cu 7 etape ramase de disputat

bayern munchen Bayern Munchen a batut in deplasare formatia Herta Berlin si realizeaza un nou record in campionatul intern, devenind campioana desi mai sunt 7 etape de disputat.

Bayern Munchen a rezolvat rapid partida cu Herta, avand 2-0 dupa primele 15 minute de joc. Mai intai, Toni Kroos puncteaza in minutul 6, iar Mario Gotze majoreaza scorul  in minutul 14, dupa o reluare cu capul din centrarea lui Bastian  Schweinsteiger. In repriza secunda, Herta reduce din diferenta prin golul Ramos, in minutul 66, transformand o lovitura de pedeapsa. Bavarezii inchid tabela la 3-1, ultimul gol al intalnirii fiind reusit de Frank Ribery, in minutul 79.

Cu aceasta victorie, coroborata cu un egal al Borussiei Dortmund “acasa” cu Schalke (0-0), asigura lui Bayern titlul de campioana a Germaniei, cu 7 etape ramase de disputat, un nou record in aceasta liga.

Pep Guardioala aduce titlul cu numarul 24 pentru bavarezi, reusind cu echipa si 19 victorii consecutive, un alt record in campionatul Germaniei. De mentionat si un alt record realizat de Bayern, echipa din Munchen nefiind invinsa in ultimele 52 de partide disputate in campionat.

Etichete:, , , , , , , , , ,