Home » Handbal, National » BUDUCNOST PODGORICA-HCM BAIA MARE 32-25 (13-14).Un meci special pentru HCM Baia Mare, care a terminat parcursul in Liga Campionilor cu fruntea sus

12932591_1104122079661365_1833531720493595833_n             În  meciul retur din sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin, HCM Baia Mare a fost învinsă de deținătoarea trofeului, Buducnost Podgorica, cu scorul 32-25,  la pauză tabela indicând 13-14. Cu o echipa formata din 11 jucatoare si un drum parcurs cu autocarul pana la Podgorica, HCM Baia Mare a jucat fara presiune, dezinvolt, oferind o replica buna echipei muntenegrene.

HCM Baia Mare a inceput meciul in forta, cu Luciana Marin Popescu in centrul atacului, oferind multe pase de gol fructificate de coechipiere. Mentinand acelasi ritm alert in atac si o aparare compacta, baimarencele au reusit sa se mentina la conducere prima repriza, scor la pauza 13-14.

Repriza secunda a apartinut Buducnost-ului, care treptat a reusit sa se distanteze pe tabela. Cristina Neagu  a reusit din nou un meci foarte bun, totalizand 10 reusite. Cu o evolutie mai buna ca in prima repriza si pe fondul oboselii jucatoarelor HCM-ului, Buducnost a stabilit diferenta maxima de 7 goluri,scor final 32-25.

Pe lângă mai vechile absențe, Melinda Geiger, Adriana Nechita, Gabriela Szucs,Paula Ungureanu, nu au mai facut deplasarea Ana Maria Tanasie si Allison Pineau.
         Un meci frumos, in care s-a vazut bucuria de a juca handbal a jucatoarelor echipei HCM Baia Mare,  care merita toata aprecierea pentru tot ceea ce au realizat in aceasta editie a Ligii Campionilor, indiferent de problemele cu care s-au confruntat.
Buducnost – HCM Baia Mare 32-25 (13-14)

Buducnost: Zderic, Nenezic, Abdallah – portari, Neagu 10 goluri,  Bulatovic 5, Raicevic 4, Mehmedovic 4, Petrovic, Irman 4, Ramusovic 2, Jaukovic 1, Cvijic 1, Kovacevic 1,Pletikosic, Pavicevic, Achruck. Antrenor: Dragan Adzic

HCM Baia Mare: Munteanu, Dumanska – portari, Abbingh 5, Vizitiu 5, Ardean Elisei 4, Perianu 3, Jezic 3, Do Nascimento 2, Marin 2, Tătar 1, Preda. Antrenor: Aurelian Roşca