Home » Handbal, International » C.E. handbal feminin under 19: Romania a pierdut meciul de debut

C.E. handbal feminin under 19: Romania a pierdut meciul de debut

romania tineret handbal feminin Romania a fost invinsa de Ungaria in meciul de debut la Campionatul European de handbal feminin tineret desfasurat in Slovenia.

“Tricolorele” au inceput greu partida, marcand doar 3 goluri in primele 15 minute de joc, in timp ce unguroaicele au inscris de 7 ori. Fetele noastre au avut cateva oportunitati de 1 la 1 cu portarul advers, nefructificate, lucru pedepsit de adversare. Unguroaicele au practicat un joc mobil, mai indraznet, cu reusite atat din atacuri pozitionale, cat si din faza a doua. Dupa primele 30 de minute de joc, Ungaria avea un avantaj de doar 3 goluri, 14-11.

Jocul Romaniei nu s-a imbunatatit nici in repriza secunda, desi a fost un moment prielnic in minutul 36, cand diferenta s-a micsorat la doar doua goluri si echipa adversa avea o jucatoare  mai putin pe teren. Pe final de joc, Ungaria s-a distantat decisiv, castigand partida cu 26-21.

Unguroaica Noemi Hafra a fost cea mai buna marcatoare a intalnirii, cu 8 reusite, urmata de Sorina Tirca, cu 7 goluri.

Aceasta infrangere la debut nu e o tragedie, Romania pastrand sanse la calificarea in Grupa Principala, fiind nevoie de doua victorii in urmatoarele doua etape. Totusi, sunt aspecte ale jocului ce trebuie imbunatatite pana la urmatorul meci din grupa.

Romania va intalni Suedia in etapa a-II-a, vineri, cu incepere de la ora 16:00.

Ungaria – Romania   26-21 (14-11)

Romania: Daciana Hosu, Elena Nagy, Raluca Kelemen – Narcisa Verde (1 gol), Alexandra Severin, Alexandra Badea, Claudia Lacatus (1), Sorina Tirca (7), Teodora Popescu, Ana Maria Vacariu (1), Raluca Petrus, Daria Bucur (4), Alexandra Banciu (1), Alexandra Leustean (5), Andreea Tecar (1), Andreea Panaite.. Antrenor principal: Ion Craciun