Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » C.M. Brazilia 2014: Argentina-Belgia 1-0. Gonzalo Higuain a marcat golul calificarii in semifinale

C.M. Brazilia 2014: Argentina-Belgia 1-0. Gonzalo Higuain a marcat golul calificarii in semifinale

argentina belgia 1-0Argentina a trecut la limita de Belgia, in sferturile de finala, singurul gol al partidei fiind marcat de Gonzalo Higuain in minutul 8.

Pe “Estadio National” din Brasilia s-au intalnit Argentina si Belgia, un sfert de finala ce se anunta extrem de echilibrat.

Argentinienii au dominat in inceputul de meci, reusind sa marcheze, in minutul 8, la prima actiune periculoasa. capitanul Belgiei, Vincent Kompany pierde o minge la mijlocul terenului, Messi ii paseaza lui Angel di Maria, iar acesta il gaseste pe Gonzalo Higuain, care finalizeaza cu un sut plasat la coltul lung. Pentru Higuain, aceasta a fost prima reusita de la Campionatul Mondial din Brazilia.

Prima actiune periculoasa a Belgiei are loc in minutul 26, portarul Romero respingand sutul in forta, din afara careului, al lui Kevin De Bruyne. Sud-americanii pierd o piesa importanta din primul 11, in minutul 33, Angel di Maria fiind inlocuit de Enzo Perez din cauza unei accidentari. Ultima ocazie a primei repriza apartine tot argentinienilor, dar Lionel Messi nu profita de o lovitura libera din apropierea careului belgian, sutul sau fiind trimis mult peste poarta.

Trupa lui Alejandro Sabella are si prima ocazie de gol din repriza secunda. Gonzalo Higuain reuseste o actiune personala de exceptie, il dribleaza pe capitanul Kompany si trimite puternic spre poarta, Courtois fiind salvat de bara transversala.

Belgienii sunt nevoiti sa iasa la joc si au o ocazie buna de gol in minutul 63, dar Marouane Fellaini trimite aiurea cu capul din pozitie favorabila. Fiind nevoita sa egaleze, echipa europeana a urcat in atac, in timp ce sud- americanii au incercat sa raspunda prin contraatacuri taioase. Ultima ocazie a belgienilor ii apartine lui Axel Witsel, sutul acestuia tercand putin pe langa poarta lui Romero. Pe contraatac, Messi a avut sansa sa marcheze pentru 2-1, dupa ce a scapat singur cu portarul Courtois, dar acesta respinge sutul atacantului Barcelonei.

Asadar, Argentina se califica in semifinala, adversara fiind decisa in aceasta seara, de la ora 23:00, dintre Olanda si Costa Rica.