Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » C.M. Brazilia 2014: Argentina-Elvetia 1-0, dupa cele doua reprize de prelungiri. Angel di Maria marcheaza singurul gol din pasa lui Messi

argentina elvetia 1-0 Argentina invinge Elvetia dupa o lupta apriga si doua reprize de prelungiri, unicul gol al partidei fiind reusit in minutul 118 de jucatorul lui Real Madrid, Angel di Maria, din pasa lui Lionel Messi.

Argentina si Elvetia s-au intalnit la Sao Paulo in penultimul joc din optimile de finala ale Campionatului Mondial din Brazilia. A fost iar un joc in care principala favorita a avut probleme serioase, echipa elvetiana fiind un adversar ce s-a dovedit greu de trecut.

Elvetienii au stat “cuminti” si ordonati in teren avand si cateva ocazii de a deschide scorul. Mai intai, Xherdan Shaqiri il gaseste liber pe Granit Xhaka, dar sutul acestuia din interiorul careului este telefonat si respins de Sergio Romero. Acelasi Shaqiri este responsabil cu inca o pasa de geniu, gasidu-l liber pe contraatac pe  Josip Drmic,  dar acesta incearca un lob ineficient ce nu l-a putut invinge pe Romero.

Sud- americanii raspund in partea a doua a jocului, elevii lui Alejandro Sabella fiind mult mai incisivi. Rojo are prima ocazie de gol in minutul 60, sutul sau surprinzator din unghi fiind respins de portarul Benaglio.  Higuain are si el o op0rtunitate, 3 minute mai tarziu, mingea trimisa cu capul fiind scoasa de sub bara transversala de acelasi Benaglio.  Messi isi incearca si el norocul, cu o “copie” a columbianului Rodriguez, stop pe piept si executie din vole, dar sutul sau trece peste poarta. Acelasi Messi patrunde in careu si suteaza la coltul scurt in minutul 83, sutul atacantului Barcelonei fiind respins in doi timp de portarul elvetian.

Desi cu un ritm alert in repriza secunda, cele doua formatii nu au reusit sa marcheze, fiind a patra partida din optimi ce a avut nevoie de prelungiri.

In prima repriza de prelungiri, elvetienii prind curaj si domina teritorial jocul, cu pase prelungite si centrari la intalnire, dar fara succes la finalizare. Di Maria are o buna ocazie in minutul 110, dar mingea a fost respinsa in extremis de Benaglio. Golul avea sa vina in cele din urma, in minutul 118, dupa o minge pierduta de elvetieni la mijlocul terenului, Messi il gaseste pe culoar pe di Maria, iar acesta reuseste primul gol al sau la acest Mondial.

Elvetia are sansa egalarii in minutul 120, dar Blerim Dzemaili iroseste cea mai mare ocazie de gol.  Elvetienii au adus si portarul la o lovitura de colt, dupa o foarfeca nereusita a lui Benaglio, Dzemaili trimite din 3 metri in bara, apoi mingea deviaza tot din jucatorul elvetian in afara terenului.

Se termina 1-0 si Argentina ajunge in sferturile de finala dupa un joc epuizant in fata unei echipe bataioase ce a luptat pana la fluierul final.

Etichete:, , , , , , , , , , ,