Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » C.M. Brazilia 2014: Belgia-Coreea de Sud 1-0, Algeria-Rusia 1-1. Rusii sunt eliminati din competitie

C.M. Brazilia 2014: Belgia-Coreea de Sud 1-0, Algeria-Rusia 1-1. Rusii sunt eliminati din competitie

Belgia s-a impus in cea de-a treia etapa din grupa H si termina grupa cu maximum de puncte, in timp ce algerienii reusesc surpriza si ajung in optimile de finala dupa egalul 1-1 cu Rusia.

algeria rusia 1-1 Algeria si Rusia s-a intalnit in ultima etapa din grupa H, rusii fiind nevoiti sa invinga pentru a se califica in optimi, in timp ce africanii aveau nevoie doar de un rezultat de egalitate. Echipa lui Fabio Capello a intrat determinata in teren si deschide rapid scorul in minutul 6, prin lovitura de cap a lui Aleksandr Kokorin din centrarea lui Dmitri Kombarov.  Oleg Shatov are o sansa buna de a majora diferenta in minutul 26, dar sutul sau trece putin pe langa poarta aparata de M’Bolhi. Rusii incep in forta si in repriza secunda, Aleksandr Samedov scapa singur cu portarul algerian, dar M;bolhi inchide bine coltul scurt si respinge in corner. Formatia africana schimba toata partitura partidei, in minutul 60, cand reuseste egalarea prin Islam Slimani, tot cu o reluare cu capul, la o iesire hazardata a lui Akinfeev.  Rusii au trecut apoi la atac, dar fara sa ameninte serios poarta algerienilor, partida terminandu-se la egalitate 1-1. Fabio Capello a terminat turneul finall rabufnind la arbitrii partidei, in timp ce algerienii reusesc cea mai buna performanta din istoria participarilor la Campionatul Mondial de fotbal. Jocul din optimis e anunta unul foarte greu pentru africani, adversara Algeriei fiind castigatoarea grupei G, Germania.

belgia coreea de sud 1-0 In celalalt joc a grupei, Belgia (foto Getty Images)  era deja calificata in optimi, in timp  e Coreea de Sud avea nevoie de o victorie la scor si depindea de rezultatul din partida Algeria-Rusia. Belgienii au cea mai mare ocazie de gol a primei reprize, in minutul 25, cand Mertens are toata poarta la dispozitie din 7 metri, dar sutul sau defectuos trece mult peste poarta. Acelasi Mertens incearca o executie de finete 11 minute mai tarziu, dar sutul sau sub bara transversala este respins in corner de portarul coreean. Europenii termina repriza in 10 oameni, Steven Defour fiind eliminat in minutul 44, la un atac intarziat cu talpa la tibia lui Kim Shin-Wook. Desi coreenii au intrat mult mai determinati in teren dupa pauza, avand si cateva ocazii de gol, cei care au punctat pe tabela au fost belgienii, in minutul 77. Divock Origi suteaza puternic, portarul coreean respinge, dar pe urmarie Jan Vertonghen reuseste sa marcheze. Coreeni au incercat macar golul de onoare, dar fara succes, iar Belgia termina grupa cu 9 puncte din 9 posibile si intalneste Statele Unite in optimile de finala.