Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » C.M. Brazilia 2014: Belgia si Rusia 1-0. Divock Origi inscrie in minutul 88

C.M. Brazilia 2014: Belgia si Rusia 1-0. Divock Origi inscrie in minutul 88

belgia rusia 1-0 Belgia reuseste victoria in fata Rusiei cu un gol marcat tarziu, in minutul 88, de rezerva Divock Origi.

Rusia si Belgia s-au intalnit pe  “Estadio Do Maracana” din Rio de Janeiro , duminica seara, in meciul considerat derby-ul grupei H.

Belgienii, cu o victorie obtinuta in prima etapa in fata Algeriei, a preferat sa nu riste, practicand un joc de asteptare. De cealalta parte, rusii au fost periculosi prin executii individuale, portarul Courtois intervenind in doua randuri la suturile rusilor. Ocazia primei reprize ii apartine lui Alexander Kokorin, atacantul nereusind dintr-o situatie favorabila sa cadreze ,cu capul, mingea pe spatiul portii lui Courtois.

Jucatorii lui Fabio Capelo s-au “linistit” in repriza secunda, in timp ce belgienii au fortat victoria pe final gratie si schimbarilor inspirate ale antrenorului Marc Wilmots . Mirallas, intrat pe teren in minutul 75, are ocazia partidei, sutul sau din lovitura libera fiind oprit de stalpul portii lui Akinfeev. Totusi Belgia isi asigura cele 3 puncte, tot printr-o rezerva, atacantul Divock Origi (intrat in locul cunsocutului Lukaku) sutand cu “sange rece” dupa ce a primit o pasa de la Eden Hazard.

Cu aceasta victorie, Belgia este calificata in optimi dupa doar doua jocuri, in timp ce Rusia a acumulat doar un punct si are nevoie de victorie in ultimul meci,  coroborat cu un rezultat negativ al Coreei de Sud, pentru a prinde optimile de finala de la acest Campionat Mondial.