Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » C.M. Brazilia 2014: Belgia-Statele Unite 2-1 dupa 120 de minute de joc

C.M. Brazilia 2014: Belgia-Statele Unite 2-1 dupa 120 de minute de joc

Belgia-Statele Unite 2-1 Belgia si Statele Unite au oferit un adevarat spectacol in ultimul meci din optimi, cele 3 goluri fiind marcate in cele doua reprize de prelungiri, intr-un joc alert cu foarte multe ocazii de gol.

Belgia si Statele Unite au incheiat optimile de finala, meciul fiind spectaculos cu multe actiuni la cele doua porti.

Americanii nu s-au simtit inferiori in aceasta partida si avut prima sansa de gol in minutul 20, sutul lui Dempsey fiind respins de Courtois. Kevin De Bruyne raspunde imediat pentru belgieni dar iroseste o buna oportunitate de gol din interiorul careului.

Repriza secunda avea sa fie mult mai spectaculoasa, belgienii intrecandu-se in ocazii. In minutul 56 Toby Alderweireld centeraza in careu, iar atacantul titular al belgienilor in acest meci, Divock Origi a reluat cu capul, mingea lovind bara transversala. Acelasi origi face deranj mare in careul americanilor dupa ce a driblat 3 jucatori, pasa sa a ajuns la Dries Mertens, care a reluat putin pe langa poarta. Apoi a iesit la rampa portarul Tim Howard, acesta reusind sa pareze sutul lui Origi, intr-o situatie de 1 la 1. In aceeasi situatie s-a aflat si Kevin Mirallas , care a primit o pasa de la Edin Hazard, dar Mirallas nu poate nici el sa-l invinga pe portarul Howard. Avea sa fie o noapte lunga pentru portarul american, acesta mai avand doua mari parade pana la finalul celor 90 de minute, cand s-a opus la actiunile lui Origi si Vincent Kompany. Ultima actiune a celor 90 de minute apartine americanilor, care puteau sa inchida soarta partidei, dar Chris Wondolowski suteaza aiurea din interiorul acreului mic. Desi fara gol marcat , dar cu multe actiuni la cele doua porti, partida a avut nevoie de reprizele de prelungiri, cel de-al cincilea meci decis astfel la acest Mondial.

Antrenorul belgienilor Marc Wilmots muta inspirat in primul minut de prelungiri, inlocuindu-l pe epuizatul Origi cu Romelu Lukaku, cel care avea sa fie eroul acestei intalniri. La 3 minute de la intrarea in teren, Lukaku avea sa contribuie la deschiderea de scor, dupa o incursiune pe partea stanga si pasa la Kevin De Bruyne, iar acesta finalizeaza cu un sut la coltul lung. De Bruyne avea sa intoarca serviciul si ii paseaza lui Lukaku in ultimul minut al primei reprize de prelungiri si atacantul lui Chelsea inscrie cu un sut puternic la coltul lung.

Ritmul a fost la fel de alert si in repriza secunda de prelungiri, americanii reusind sa reduca din diferenta prin sutul din vole a lui Green din minutul 107. Echipa lui Jurgen Kilnsmann avea sa forteze egalarea, dar Courtois se opune salvator la sutul lui Clint Dempsey.

Dupa un joc “nebun” cu 39 de suturi spre poarta si 17 pe cadrul portii, Belgia se impune in fata Statelor Unite si va intalni Argentina in sferturile de finala ale Mondialului din Brazilia.