Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, International » C.M. Brazilia 2014: Columbia-Uruguay 2-0. Tanarul James Rodriguez reuseste dubla

C.M. Brazilia 2014: Columbia-Uruguay 2-0. Tanarul James Rodriguez reuseste dubla

columbia uruguay Columbia ajunge in sferturile de finala ale Campionatului Mondial de fotbal din Brazilia, prin dubla lui James Rodriguez, columbianul marcand primul gol printr-o executie incantatoare.

Si cel de-al doilea joc din optimi a fost un duel sud-american, partida fiind disputata pe “Estadiodo Maracana” din Rio de Janeiro. Columbienii s-au impus in toate cele 3 partide in faza grupelor, in timp ce Uruguay a terminat pe locul secund in grupa D, dupa Costa Rica dar in fata Italiei.

Fara Luis Suarez suspendat dupa ce l-a muscat pe italianul Giorgio Chellini, uruguayenii nu au jucat mai nimic in prima parte a partidei. In schimb, columbienii au dominat partida reusind sa deschida scorul in minutul 28 printr-o executie de geniu a lui James Rodriguez. Columbianul face un stop pe piept si suteaza din prima fara ca mingea sa atinga iarba, “torpila” trimisa lovind si bara transversala in drumul spre gol.

Columbienii mai puncteaza o data, la 5 minute dupa pauza, acelasi Rodriguez finalizand din 6 metri un atac ametitor facut de echipa lui Jose Pekerman. Cu aceste doua goluri marcate, James Rodriguez devine golgheterul competitiei cu 5 reusite in 4 jocuri.

Uruguayenii incep sa se trezeasca din acest cosmar si au prima ocazie de gol, de abia in minutul 64, cand sutul lui Cristian Rodriguez a fost respins de portarul David Ospina. Din acel moment columbienii au facut pasul inapoi, iar uruguayenii s-au intrecut in ocazii. Maxim Pereira si Edinson Cavani au mai avut doua mari oportunitati dar acelasi Ospina a fost in zi mare, de netrecut in poarta columbienilor.

Partida se termina 2-0, cu o echipa a Columbiei incantatoare 65 de minute de joc si pare pregatita sa se dueleze cu Brazilia in sferturile de finala ale acestui Campionat Mondial.