Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » C.M. Brazilia 2014: Coreea de Sud – Algeria 2-4. Algerienii au marcat 3 goluri in prima repriza

C.M. Brazilia 2014: Coreea de Sud – Algeria 2-4. Algerienii au marcat 3 goluri in prima repriza

coreea de sud algeria 2-4 Duminica seara s-a disputat si cea de-a doua partida din grupa H, Algeria reusind sa acumuleze primele puncte la acest Turneu Final, dupa un joc alert cu multe actiuni la cele doua porti.

Algerienii au pierdut etapa trecuta si aveau nevoie de puncte din acest joc pentru a mai spera la calificarea in optimi. Foarte determinati, africanii au domniat categoric prima repriza marcand si 3 goluri.

Deschiderea de scor a venit in minutul 26, cand Islam Slimani urmareste o minge in adancime si marcheaza de langa 2 fundasi coreeni. Doua minute mai tarziu, algerianul Rafik Halliche marcheaza cu capul dupa un o iesire neinspirata a portarului coreeaan Jung Sung-Ryong, o “copie”  a golului egalizator al suedezilor din prelungirile partidei in intalnirea cu Romania de la Campionatul Mondial din America. Golul 3 avea sa vina in minutul 38, dupa un contraatac napraznic finalizat de Abdelmoumene Djabou cu sut la coltul lung.

Partea secunda avea sa fie la fel de animata, coreenii marcand rapid dupa doar 5 minute de la reluare. Son Heung-Min preia cu spatele in careul algerian si finalizeaza printre picioarele portarului Rais M’Bolhi. Acelasi M’Bolhi avea sa se revanseze printr-o parada de exceptie la  “torpila” lui Ki Sung-Yueng de la aproximativ 25 de metri. Algerienii se distanteaza apoi la un 4-1 linistitor in minutul 62, dupa un 1-2 finalizat de Brahimi printre picioarele portarului coreean. Asiaticii nu renunta nici de aceasta data si mai marcheaza un gol, 10 minute mai tarziu, printro reluare cu tibia din careu a lui  Koo Ja-Cheol.

Partida se termina cu scorul de 4-2, un joc spectaculos si cu foarte multe actiuni ale celor doua echipe. Algeria acumuleaza 3 puncte si realizeaza si un record al unei tari africane la Campionatul Mondial, marcand 4 goluri intr-un singur meci.

In ultima etapa Algeria si Rusia se vor intalni, in joc decisiv, pentru un loc in optimile de finala la acest Turneu Final.