Home » Fotbal, International » C.M, Brazilia 2014: Franta – Honduras 3-0. Benzema reuseste dubla

C.M, Brazilia 2014: Franta – Honduras 3-0. Benzema reuseste dubla

franta honduras 3-0 Franta a debutat cu o victorie in grupa E, 3-0 cu Honduras, atacantul lui Real Madrid reusind dubla (min.45 si 72), avand si o contributie importanta si la autogolul portarului Valladares (min.48).

Francezii au avut rabdare in meciul de debut, primul gol venind tarziu in minutul 45. Spre finalul primei reprize, hondurianul Sandro Rici il faulteaza in careu pe Paul Pgba, arbitrul fiind nevoit sa arate punctul cu var. Karim Benzema il fenteaza pe portarul Valladares si Franta pleaca la cabine cu scorul de 1-0.

Trupa lui Didier Deschamps marcheaza rapid, dupa doar 3 minute de la reluare, fiind nevoie de tehnologia de validare a golului care arata daca mingea a trecut cu toata circumferinta de linia portii.  Acelasi Benzema a trimis la colutl lung, mingea  loveste laterala bara fiind atinsa apoi de portarul Valladares, dupa ce mingea a depasit linia portii. Benzema avea totusi sa realizeze dubla, in minutul 72,  dupa ce sutul lui Mathieu Debuchy a fost respins de fundasii hondurieni pana la numarul 10, atacantul lui Real Madrid trimitand cu “sange rece” sub transversala la colul scurt.

Cu aceasta victorie, Franta trece pe primul loc in grupa dupa prima etapa, fiind urmata de Elvetia, tot cu 3 puncte dar golaveraj inferior.

Franta: Lloris – Debuchy, Evra, Cabaye (Mavuba ’65), Varane, Sakho, Pogba (Sissoko ’57), Matuidi, Benzema, Valbuena (Giroud ’78), Griezmann. Rezerve: Landreau, Cabella, Mangala, Sagna, Ruffier, Digne, Remy, Koscielny, Schneiderlin.

Honduras: Valladares – Beckeles, Izaguirre, Palacios, Bernárdez (Chávez ’45), Figueroa, Najar (Claros ’58), Garrido, Costly, Bengtson (García ’45′), Espinoza. Rezerve: López, Montes, Delgado, Martínez, Escober, Martínez.

Click aici pentru rezultatele actualizate de la Campionatul Mondial de Fotbal, Brazilia 2014

Etichete:, , , , , , , , , ,