Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » C.M. Brazilia 2014: Franta – Nigeria 2-0. Nigerienii au rezistat 78 de minute de joc

C.M. Brazilia 2014: Franta – Nigeria 2-0. Nigerienii au rezistat 78 de minute de joc

franta nigeria 2-0 Franta a trecut de Nigeria in partea secunda a jocului, Paul Pogba (min. 79) si autogolul lui Joseph Yobo (min, 90+2) asigurand prezenta echipei europene in sferturile de finala ale acestui Mondial.

Pe “Estadio National” din Brasilia, Franta si Nigeria au disputat jocul cu numarul 5 din optimile de finala ale Mondialului din Brazilia.

Cele doua formatii s-au tatonat in primele minute de joc, prima “sclipire” venind de la echipa africana, Emmanuel Emenike marcand in minutul 20, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Apoi, jocul s-a animat francezii incercand si ei poarta echipei africane. Pogba trimite un vole dar portarul Vincent Enyeama respinge in corner. Si portaru Hugo Lloris s-a intrebuintat in minutul 44, reusind sa respinga sutul lui Peter Odemwingie.

Partea a doua a fost si mai animata, cu echipa Frantei mult mai determinata sa marcheze. Karim Benzema are o mare ocazie de gol, in minutul 71, dar sutul sau din unghi este respins de Enyeama, mingea deviaza din acelasi Benzema, iar Victor Moses indeparteaza pericolul, respingand mingea de pe linia portii nigeriene. Golul avea sa vina in minutul 79, cand Enyeama iese gresit la un corner si respinge slab, iar Paul Pogba reia cu capul in poarta goala.

Lovitura decisiva vine in prelungirile partidei, cand fundasul Joseph Yobo a deviat in proprie poarta, vizibl tatonat de atacantul francez Antoine Griezmann.

Franta trece si de “hopul” din optimi si va intalni in sferturi castigatoarea din partida Germania-Algeria.

Etichete:, , , , , , , , ,