Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » C.M. Brazilia 2014: Germania-Algeria 2-1 dupa 120 de minute de joc

C.M. Brazilia 2014: Germania-Algeria 2-1 dupa 120 de minute de joc

germania algeria 2-1 Germania si Algeria nu au reusit sa marcheze in cele 90 de minute regulamentare, toate cele 3 goluri fiind marcate in reprizele de prelungiri ale partidei.

Pe stadionul Beira-Rio din Porto-Alegre, Germania si Algeria s-au intalnit in optimile de finala, cu formatia europeana clar favorita in acest joc.

Si totusi Algeria avea sa fie greu de trecut, formatia africana avand si primele ocazii de joc. Slimani puncteaza surprinzator cu capul in minutul 17, dar golul sau a fost anulat corect pe motiv de ofsaid. Un minut mai tarziu, Faouzi Ghoulam suteaza periculos din unghi, mingea trecand pe langa poarta lui Neuer.

Desi cu un sistem de joc de 5-4-1, tot algerienii sunt periculosi in atac, Neuer fiind nevoit sa iasa la o minge in afara careului pentru a nu-i permite lui Islam Slimani sa scape singur pe poarta. Nemtii devin periculosi de abia in minutul 41, cand sutul lui Thomas Muller a fost respins in extremis de portarul Rais Mbolhi.

La pauza, antrenorul Joachim Low face o mutare inspirata, scotandu-l pe inexistentul Mario Goetze, in locul sau intrand Andre Schurrle. Acesta a avut si prima ocazie de gol a reprizei secunde, sutul sau deviat trecand foarte putin pe langa poarta. Nemtii continua sa preseze in ofensiva, iar Philipp Lahm suteaza plasat la vinclu din afara careului, dar portarul african are un reflex de zile mari. Si Sami Khedira il incearca pe Mbolhi, cu o reluare cu capul din 8 metri, dar portarul african arata inca o data ca este un portar de reflex.

Desi cu un ritm foarte alert si multe ocazii de gol, partida a ramas nedecisa dupa 90 de minute de joc, fiind nevoie de doua reprize de prelungiri.

Nemtii marcheaza in sfarsit la 2 minute din prima repriza de prelungiri, cand Andre Schurrle are o executie de finete, un calcai finalizat perfect ce l-a gasit gresit plasat pe portarul algerian. Nemtii mai marcheaza o data in minutul 119, la actiunea lui Ozil, care ii paseaza in careul lui Schurrle, portarul intervine la sutul jucatorului de la Chelsea dar nu mai are solutii la sutul lui Ozil, care a urmarit mingea si a sutat cu “sange rece”.

Cand totul parea terminat, algerienii reusesc golul de onoare, in ultimul minut de joc, Abdelmoumene Djabou reluand decisiv din careu in poarta lui Neuer.

Avea sa fie ultima actiune a meciului, Germania reusind calificarea in sferturile de finala, dar dupa un meci epuizant in fata unei echipe algeriene ce a surprins in mod placut.

In sferturile de finala, Germania va intalni Franta in primul duel european din faza eliminatorie a acestui Campionat Mondial din Brazilia.