Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » C.M. Brazilia 2014: Grecia – Coasta de Fildes 2-1 si Japonia-Columbia 1-4. Grecii se califica in optimi cu un gol marcat in ultimul minut de prelungiri

Grecia realizeaza supriza, dupa un inceput dezastruos la acest Campionat Mondial, reusind calificarea in optimi datorita golului marcat de Samaras, din penalty, in ultimul minut de prelungiri.

grecia coasta de fildes 2-1 Grecia si Coasta de Fildes s-au intalnit marti seara in ultima etapa din grupa C, iar invingatoarea, coroborat cu o victorie a Columbiei, era calificata in optimi. Europenii sunt aproape de gol in minutul 31 cand Hp;beas suteaza puternic, mingea lovind bara transversala a lui Barry. Golul avea sa vina totusi pentru greci, in minutul 42, la o greseala a ivorianului Cheick Tiote, iar Samaras si Samaris colaboreaza perfect in atac iar ultimuld eschide scorul. La acest rezultat Grecia era calificata in optimi. In partea secunda a jocului, Coasta de Fildes egaleaza dupa un desen de pase de exceptie a ivorienilor, Gercinho ii paseasa lui Bony iar acesta il invinge pe portarul Karnezis. Desi scorul era egal Coasta de Fildes si-a continuat jocul ofensiv, grecii fiind periculosi pe contraatac. cand nimeni nu mai spera, Samaras se agata de piciorul unui fundas ivorian si arbitrul dicteaza lovitura de la 11 metri. Acelasi samaras executa precis in partea dreapta si Grecia se califica dramatic in optimile de finala de la acest Campiona Mondial.

columbia japonia 4-1 In celalalt joc al grupei s-au intalnit Columbia si Japonia, doua echipe cu un joc de pase deschis si alert. Columbienii jucau mai mult pentru onoare fiind deja califcati cu sanse minime de a mai pierde rimul loc, in timpc e japonezii aveau nevoie de o victorie si de un rezultat pozitiv al grecilor. Asiaticii au pus stapanire pe joc in primele 15 minute, dar columbienii profita de un contratac si Adrian Ramos este faultat in careu. Juan Cuadrado trage cu sete pe centrul portii si Columbia conducea cu 1-0 in minutul 17.  Japonezii pornesc iar la atac si reusesc sa egaleze chiar in minutul 45, prin executia precisa la coltul scut, cu capul, a lui Okazaki. Columbienii aveau totusi sa se distanteze confortabil prin dubla lui Jackson Martinez (min. 55 si 82) iar Rodriguez inchide tabela la 4-1 cu o executie de finete, un lob perfect peste portarul Kawashima. De mentionat ca su-d americanii au avut timp si pentru a bifa un record la Mondiale, portarul Mondragon (43 de ani) intrand pe teren in minutul 85. Astfel, Mondragon este cel mai in varsta jucator care a evoluat vreodata la un Turneu Final, recordul precedent apartainandu-i camerunezului Roger Milla, jucand la varsta de 42 de ani la Campionatul Mondial din Statele Unite ale Americi.

Clasament final, Grupa D: 1) Columbia 9 p.; 2)  Grecia 4 p.; 3) Coasta de Fildes 3 p.; 4) Japonia 1 p.;