Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » C.M. Brazilia 2014, Grupa F: Nigeria-Argentina 2-3 si Bosnia Hertegovina-Iran 3-1

C.M. Brazilia 2014, Grupa F: Nigeria-Argentina 2-3 si Bosnia Hertegovina-Iran 3-1

Argentina a incheiat grupa F cu inca o victorie obtinuta la limita, dar cu un joc spectaculos si o dubla a lui Lionel Messi.

argentina nigeria 3-2 Argentina si Nigeria s-au intalnit in ultima etapa din grupa F, cele doua formatii aratant “apetit” ofensiv intr-un meci in care s-au marcat 5 goluri. Sud-americanii au trecut la atac inca din startul intalnirii, Angel Di Maria suteaza in bara iar Messi urmareste mingea si puncteaza pentru 1-0 in minutul 3. Argentinienii pornesc imediat din nou la atac, iar africanii recupereaza balonul si inscriu golul egalizator pe contraatac, o reusita a lui Ahmed Musa la coltul lung. Messi reuseste dubla in aceasta partida, dupa o reusita superba din lovitura libera la care portarul Enyeama a fost simplu spectator. Totusi nigerienii vin cu suflu proaspat de la cabine si egaleaza din nou prin Musa, care puncteaza printr-un sut la coltul scurt. Bucuria nigerienilor nu a durat mult, argentinienii trecand rapid la conducere prin golul cu genunchiul marcat de fundasul Rojo dupa un corner. Desi ritmul a ramas alert cele doua echipe nu au mai punctat si Argentina termina grupa cu 9 puncte, iar vedeta Messi a inscris in toate cele 3 partide.

bosnia-iran 3-1` In celalalt joc al grupei, Iran avea nevoie de victorie in fata Bosniei pentru a se califica in optimi. Bosniacii, desi eliminati inca dupa doua meciuri, au tratat foarte serios jocul, deschizand scorul in minutul 23 prin Edin Dzeko, jucatorul lui Manchester City. Europenii majoreaza avantajul dupa pauza, dupa o actiune rapida de atac finalizata de Pjanic. Iranienii au reinceput sa spere intr-o minune, cand Reza Ghoochannejhad marcheaza golul de 2-1 in minutul 82. Dar bucuruia iranienilor nu a durat decat un minut, bosniacii marcand rapid pentru 3-1, prinsutul la coltul lung al fundasul Vrsajevic.  Formatia europeana se impune cu 3-1, dar victoria este doar de moral si palmares, bosniacii fiind eliminati de la Mondialul din Brazilia.

Clasament final grupa F: 1) Argentina 9 p.; 2) Nigeria 4 p.; 3) Bosnia si Hertegovina 3 p.; 4) Iran 1 p.;