Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » C.M. Brazilia 2014: Nigeria- Bosnia Hertegovina 1-0. Bosniacii sunt eliminati dupa doua etape

C.M. Brazilia 2014: Nigeria- Bosnia Hertegovina 1-0. Bosniacii sunt eliminati dupa doua etape

nigeria bosnia 1-0 Nigeria se impune in fata Bonsiei si Hertegovinei, unicul gol al intanirii fiind marcat de Peter Odemwingie in minutul 29.

Bosniacii au controlat ritmul jocului reusind sa marcheze in minutul 22, dar golul lui Edin Dzekoa fost anulat eronat pe motiv de ofsaid. Nigerienii marcheaza si ei in minutul 29, dar de aceasta data este gol valabil, cand Peter Odemwingie trimite mingea in plasa printre picioarele portarului Begovic. De mentionat ca Odemwingie si-a refacut aparitia la nationala doar cu o luna inainte de mondial, fiind suspendat doi ani dupa o cearta cu selectionerul Nigeriei.

Bosniacii au cautat golul egalizator prinvedeta de la Manchester City, Edin Dzeko, dar acesta a ratat mai multe oportunitati si datorita unei bunii evolutii a portarului Victor Enyeama. Dzeko are si ultima ocazie a meciului, dar tot fara succes pe tabela, iar Nigerienii reusesc victoria in Cupa Mondiala, dupa o pauza de 16 ani.

Africanii au adunat 4 puncte si mai au nevoie doar de un egal in partida cu Argentina, pentru a avea asigurata prezenta in optimi, indiferent de rezultatul partidei Iran Bosnia. De cealalta parte, bosniacii sunt eliminati inca din faza grupelor de la Cupa Mondiala, avand zero puncte dupa doua etape disputate.