Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » C.M. Brazilia 2014: Olanda-Mexic 2-1. Olanda egaleaza in minutul 88 si Huntelaar aduce victoria in minutul 4 de prelungiri

olanda mexic  Mexicanii au condus aproape toata repriza secunda, dar s-au vazut egalati de golul lui Wesley Sneijder in minutul 88. Olanadezii reusesc calificarea in optimi prin golul marcat din penalty, in prelungirile partidei, de Klaas Jan Huntelaar.

Olanda si Mexic s-au intalnit in cel de-al treilea joc din optimile de finala pe stadionul Castelao din Fortaleza, fanii mexicani fiind mult mai numerosi.

Olandezii au inceput cu ghinion partida fiind nevoiti sa faca prima schimbare inca din minutul 9, cand Nigel de Jong se accidenteaza si este inlocuit de Bruno Martins Indi.

Mexicanii au prima ocazie a jocului in minutul 18, dar sutul lui Hector Herrera trece putin pe langa poarta. Desi Olanda a dominat la posesie mexicanii mai au o ocazie importanta de gol, in minutul 42, cand Giovani Dos Santos suteaza din unghi, dar portarul Jasper Cillessen a inchis bine poarta. Repriza se incheie cu o faza controversata la care olandezii au cerut penalty dupa un contact Robben/Hector Moreno.

Imediat de la reluare vine si golul, Giovani dos Santos marcand cu un sut din afara careului la o faza care nu anunta nimic. Olandezii se napustesc in atac, dar Ochoa este salvator in doua randuri la suturile lui Stefan de Vrij si Arjen Robben. Presiunea da roade cu doua minute inainte de expirarea timpului regulamentar de joc, Wesley Sneijder marcand cu o torpila dupa un corner executat de Robben. Acelasi Robben avea sa creeze dramatism in tabara mexicanilor, fiind faultat in careu, in minutele de prelungiri. Klaas Jan Huntelaar il fenteaza pe Ochoa si marcheaza golul decisiv al partidei.

Asadar, dupa ce mexicanii pareau calificati in sferturi, “portocala mecanica” a intors soarta partidei cu doua goluri marcate in interval de 6 minute.
Vicecampioana mondiala din 2010 isi asteapta adversara din sferturi, care va fi decisa in aceasta seara intre Costa Rica si Grecia.

Olanda (4-3-1-2): Cillessen, Verhaegh (Depay ’56), Kuyt, Blind, Vlaar, de Vrij, Wijnaldum, de Jong (Martins Indi ’9), Sneijder, Robben, van Persie (Huntelaar ’76); Rezerve: Janmaat, de Guzmán, Veltman, Kongolo, Clasie, Lens, Fer, Vorm, Krul.

Mexic (5-3-2) : Ochoa, Aguilar, Layún, Moreno (Reyes ’45), Márquez, Rodríguez, Herrera, Salcido, Guardado, dos Santos (Aquino ’61), Peralta (Hernández ’75). Rezerve: Corona, Fabián, Jiménez, Pulido, Talavera, Ponce, Brizuela, Peña.

Etichete:, , , , ,