Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » C.M. Brazilia 2014: SUA-Portugalia 2-2. Portughezii egaleaza in ultimul minut de prelungiri

C.M. Brazilia 2014: SUA-Portugalia 2-2. Portughezii egaleaza in ultimul minut de prelungiri

sua portugalia 2-2 Statele Unite si Portugalia au terminat la egalitate 2-2, Varela reusind golul egalizator pentru portughezi in ultimul minut al prelungirlor (90+5).

Statele Unite si Portugalia s-au intalnit in ultimul meci din etapa a doua a Mondialului. Portughezii porneau ca favoriti desi au pierdut cu 4-0 in fata Germaniei, in timp ce SUA avea nevoie de un egal pentru a mai spera la calificarea in optimi.

Portughezii au inceput foarte determinati partida reusind sa marcheze repede, in minutul 5, cand Nani profita de o greseala in apararea americanilor si il executa “cu sete” pe Howard. Acelasi Nani mai are o oportunitate de gol, dar Howard intervine cu in reflex salvator. Desi au dominat prin joc, portughezii au plecat la cabine cu doar un gol avantaj.

Repriza secunda a fost si mai animata, americanii reusind egalarea in minutul 64 prin Jermaine Jones cu un sut ce a trecut printre aparatorii portughezi. Echipa condusa de Jurgen Klinsmann marcheaza in minutul 81, prin  Clint Dempsey, pentru un 2-1 ce scotea Portugalia din calculele matematice pentru optimile de finala. Totusi, finalul avea sa fie dramatic pentru americani, portughezii reusind egalarea in ultimul minut de prelungiri. Silvestre Varela reia cu capul centrearea lui Cristiano Ronaldo, iar portughezii obtin primul punct la Mondialul din Brazilia.

Este singura grupa in care calculele hartiei se pot da total peste cap in ultima etapa, toate cele 4 echipe avand sanse matematice la calificare.