Home » Handbal, International » C.M. Croatia Under 20, handbal feminin: Romania – Coreea de Sud 27-36. Tricolorele au pierdut lupta pentru medalii si joaca pentru locurile 5-8

Romania handbal feminin under 20 Nationala Romaniei de tineret a pierdut, miercuri seara, in sferturile de finala in fata Coreei de Sud, asiaticele luand o optiune serioasa la calificare inca dupa primele 30 de minute de joc.

Coreencele au inceput bine partida si au condus cu 7-3 dupa primele 10 minute de joc. A fost si minutul in care Denisa Dedu reuseste prima parada, jocul rapid al asiaticilor dand batai de cap aparatoarelor noastre. Tricolorele au avut dificultati si in ofensiva si datorita apararii avansate in special la linia de 9 metri. Coreencele si-au pastrat ritmul in atac si au condus la pauza cu un neverosimil 20-12.

In repriza secunda, la scorul de 17-24, Gabriela Perianu este eliminata in minutul 39, iar misiunea Romaniei era aproape imposibila. Totusi, Denisa Dedu are cateva interventii reusite, Romania micsorand diferenta la doar 5 goluri in minutul 43. Nu a fost o revenire a tricolorelor, coreencele reusind sa se distanteze iar pe tabela, de aceasta data decisiv. Tricolorele mai marcheaza doar o singura data in ultimele 5 minute, iar echipa asiatica se califica in semifinale dupa o victorie la 9 goluri diferenta, 36-27. Maria Constantinescu a fost cea mai buna marcatoare pentru tricolore cu 6 reusite, Hyojin Lee fiind golghetera pentru coreence cu 9 goluri marcate.

Romania va intalni Ungaria vineri seara, cu incepere de la ora 17.15 (ora Romaniei), castigatoarea urmand sa dispute partida pentru locurile 5-6 la acest Mondial.

Romania:  Denisa Dedu, Elena Serban – Ana Maria Tanasie, Elena Tiron (2 goluri), Maria Zamfirescu, Gabriela Perianu (5), Eliza Cicic, Andreea Carabulea (3), Maria Constantinescu (6), Dana Andreea Pricopi (1), Laura Popa (2), Nicoleta Safta (1), Andreea Chiricuta (2), Roxana Cirjan (5). Antrenor principal: Sevistean Popa; Antrenor secund: Cristian Preda.

Etichete:, , , , , , , ,