Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » C.M. Cupa Mondiala: Brazilia-Columbia 2-1. Brazilia se califica in semifinale prin golurile marcate de 2 fundasi

C.M. Cupa Mondiala: Brazilia-Columbia 2-1. Brazilia se califica in semifinale prin golurile marcate de 2 fundasi

brazilia columbia 2-1 Brazilia reuseste sa castige in fata Columbiei, prin golurile lui Thiago Silva (min.7) si David Luiz (min. 68), golul columbienilor fiind marcat de James Rodriguez din lovitura de la 11 metri.

Gazda acestui Mondial intalnea in sferturi Columbia, tot o echipa sud-americana,echipa cu un joc spectaculos la acest Turneu Final.

Totusi, brazilienii aveau sa marcheze rapid, in minutul 3, cand Thiago Silva reia cu genunchiul din 3 metri dupa un corner executat de Neymar.

Doua minute mai tarziu, columbienii raspund prin Juan Cuadrado, sutul sau trecand putin pe langa poarta eroului din optimi, Julio Cesar.

Columbienii nu reusesc sa gaseasca spatii in apararea brazilienilor, care aveau sa majoreze scorul in minutul 68, prin reusita perfecta a lui David Luiz din lovitura libera de la aproximativ 25 de metri.

Cand se parea ca brazilienii vor avea un sfarsit linistit de meci, portarul Julio Cesar il faulteaza pe Carlos Bacca si arbitrul spaniol al intalnirii este nevoit sa dicteze lovitura de la 11 metri. James Rodriguez finalizeaza cu fenta, golgheterul columbian ajungand la cota 6 la acest Campionat Mondial.

Pana la finalul intalnirii nu mai putem nota decat accidentarea serioasa a lui Neymar din minutul 87, atacantul brazilian fiind inlocuit dupa un genunchi primit in spate de la Juan Zuniga. De mentionat ca Neymar nu s-a mai putut misca de la acel contact fiind scos cu targa de pe teren si inlocuit cu fundasul Henrique.

Desi cu 5 minute acordate de prelungiri, columbienii nu mai reusesc golul egalizator si parasesc competitia lasand o impresie buna la acest Mondial. De cealalta parte, brazilienii sunt in grafic, urmand sa intalneasca Germania in semifinale.