Home » Handbal, International » C.M. handbal junioare: Romania – Croatia 28-22. Romania intalneste Olanda in sferturile de finala

romania croatia 28-22 Romania si-a respectat statutul de favorita in partida cu Croatia, fetele noastre reusind victoria la 6 goluri diferenta, 28-22, dupa ce scorul era egal la sfarsitul primelor 30 de minute de joc, 12-12.

Romania a intalnit, luni seara, reprezentativa Croatiei, in optimile de finala ale Campionatului Mondial de handbal feminin Under 18.

S-a pastrat tiparul pentru nationala Romaniei, fetele noastre avand si de aceasta data un inceput mai greoi de meci. Croatia a condus cu 4-1 in minutul 8, iar Aurelian Rosca este nevoit sa solicite timeout. A fost practic, o resuscitare pentru tricolore, care reusesc sa egaleze la 5 in minutul 14. Cele doua echipe au mers apoi cap la cap, Romania reusind o singura data sa se distanteze la doua goluri, 10-8, dar a fost egalata rapid, la 10, de Croatia. Nici dupa primele 30 de minute de joc, cele doua formatii nu au reusit sa se desprinda pe tabela, prima repriza terminandu-se la egalitate, 12-12.

Fetele noastre au inceput mult mai decise repriza secunda, cu o aparare mai atenta si cu atacuri pozitionale finalizate precis, Romania fiind la conducere, in minutul 41, cu 18-14. Croatele reusesc sa reduca diferenta la doar un singur gol, dar tricolorele se distanteaza iar la 4 lungimi, 24-10, in minutul 53.

Pe final de joc, croatele se pierd cu firea, nu mai reusesc mare lucru in atac, iar Romania castiga la 6 goluri diferenta, reusind astfel calificarea in sferturile de finala, dupa un joc convingator. Si de aceasta data, marcatoarea numarul 1 a echipei a fost Bianca Bazaliu, jucatoarea din Slatina reusind sa marcheze 8 goluri contra croatelor, fiind urmata de Cristina Laslo, cu 5 reusite.

In sferturi, Romania va intalni Olanda, care a trecut in mod surprinzator de castigatoarea grupei B, Ungaria, cu 22-21. De mentionat ca Olanda, ocupanta locului 4 in grupa A, a revenit spectaculos pe final, reusind o serie de 6 goluri consecutive. Jocul dintre Romania si Olanda va avea loc miercuri, cu incepere de la ora 13:00, ora Romaniei.

Romania: Maria Izabela Rosca, Madalina Ion – Andreea Taivan, Oana Maria Buca, Dana-Abed Kader, Iulia Andrei, Alexandra Dindiligan, Maria Florentina Craiu, Alina Ilie (4), Sonia Vasiliu, Cristina Laslo (5), Bianca Maria Bazaliu (8), Daniela Corban (4), Alexandra Carasol (4),  Florenta Ilie(1), Lorena Ostase (2). Antrenor principal: Aurelian Rosca; Antrenor secund: Gavril Kozma.