Home » Handbal, International » C.M. handbal junioare: Romania-Germania. 27-25 (14-11). Romania-Danemarca, decisiv pentru ocuparea primul loc in grupa

Romania CM junioare Vineri, nationala Romaniei de handbal junioare a reusit un rezultat extrem de important in economia grupei C. Tricolorele au castigat impotriva Germaniei, la doua goluri diferenta, iar in cazul unei victorii cu Danemarca, Romania va termina grupa pe prima pozitie.

Romania si Germania au aratat ca sunt de valori apropiate, inceputul de meci fiind foarte echilibrat. Romania a condus in mai multe randuri cu un gol avantaj (1-0, 3-2, 5-4), dar de fiecare data nemtoaicele au egalat. Tricolorele au reusit sa se distanteze si la 2 goluri (pentru prima data cu 8-6) si au terminat cu 3 goluri avantaj, 14-11, dupa primele 30 de minute de joc. De mentionat ca tricolorele au fost superioare in prima repriza, in special, pe contraatac si faza a doua.

Nemtoaicele au inceput mai determinate repriza secunda, in timp ce tricolorele au grabit atacul, avand de cateva ori si solutii neinspirate. Astfel, Germania conduce pentru prima data cu 17-16, iar Aurelian Rosca solicita timeout. Au mai urmat cateva minute echilibrate, apoi romancele au inceput iar sa joace eficient, distantandu-se la 3 goluri 27-24, in minutul 58. Nemtoaicele nu au mai avut puterea sa revina si Romania invinge Germania cu 27-25. Cu aceasta victoria, reprezentativa Romaniei acumuleaza 8 puncte, fiind sigura de ocuparea locului secund in grupa C. Bianca Bazaliu a fost, din nou, golghetera Romaniei, cu 8 goluri marcate, fiind urmata de Alina Ilie si Alexandra Carasol, ambele cu 5 reusite.

Sambata, de la ora 20:30, se intalnesc singurele echipe fara infrangere in grupa C, Romania avand nevoie de o victorie in fata Danemarcei pentru incheia pe primul loc. Castigatoarea grupei va intalni ocupanta locului 4 din grupa D, iar echipa clasata pe locul 2, in aceasta grupa, se va confrunta cu ocupanta locului 3 tot din grupa D.

Romania: Maria Izabela Rosca, Madalina Ion – Andreea Taivan (2), Oana Maria Buca, Dana-Abed Kader (1), Iulia Andrei (2), Alexandra Dindiligan (1), Maria Florentina Craiu, Alina Ilie (5), Sonia Vasiliu, Cristina Laslo (2), Bianca Maria Bazaliu (8), Daniela Corban, Alexandra Carasol (5),  Florenta Ilie, Lorena Ostase (1). Antrenor principal: Aurelian Rosca; Antrenor secund: Gavril Kozma.

Sursa foto: wch-mkd2014.mk