Home » Handbal, International » C.M. handbal junioare: Romania-Macedonia 37-23!!! Trei victorii din trei partide pentru tricolore

Romania handbal junioare CM Macedonia 2014 Nationala Romaniei de handbal junioare a obtinut cea de-a treia victorie consecutiva la Campionatul Mondial. Marti seara, tricolorele au trecut de o maniera categorica de Macedonia, echipa organizatoare a turneului final, cu scorul de 37-23.

A fost un inceput de meci mai greoi pentru tricolore, gazdele conducand cu 4-1 in minutul 8. La acest scor, Aurelian Rosca solicita timeout si jocul avea sa se schimbe radical.

Pe fondul unei aparari ordonate si contraatacuri taioase, Romania egaleaza la 4, dupa 10 minute de joc. Apoi, tricolorele au preluat conducerea si nu au mai cedat initiativa pana la finalul reprizei, terminand primele 30 de minute cu un avantaj de 5 goluri, 17-12.

Jocul a fost in favoarea tricolorelor si in repriza secunda, iar distanta s-a marit in mod constant: 24-17, 27-18, 30-19. Romania castiga detasat si aceasta partida, la 14 goluri diferenta, bifand cea de-a treia victorie consecutiva la Campionatul Mondial.

Bianca Bazaliu a fost golghetera Romaniei cu 10 goluri, iar Cristina Laslo si Alexandra Carasol au reusit sa puncteze de cate 5 ori.

Nationala Romaniei va disputat urmatorul joc vineri, 25 iulie, in fata Germaniei, cu incepere de la ora 16:00. Germania are o infrangere la acest Campionat Mondial, cu Danemarca, nordicele reusind victoria cu scorul de 28-24 (14-11).

Romania: Maria Izabela Rosca, Madalina Ion – Andreea Taivan, Oana Maria Buca, Dana-Abed Kader (3), Iulia Maria Andrei (2), Alexandra Dindiligan, Maria Florentina Craiu, Alina Ilie (4), Sonia Vasiliu (2), Cristina Laslo (5), Bianca Maria Bazaliu (10), Daniela Corban (2), Alexandra Carasol (5), Florenta Ilie (3), Lorena Ostase (1). Antrenor principal: Aurelian Rosca; Antrenor secund: Gavril Kozma.