Home » Handbal, International » C.M. handbal masculin: Danemarca-Spania 24- 25. Sfert de finala decis in ultima secunda

spania handbal masculin joan canellas Danemarca si Spania au oferit un adevarat spectacol in sferturile de finala ale Campionatului Mondial de handbal masculin, ibericii reusind victoria la limita, prin golul marcat de Joan Canellas (foto), la ultima actiune de joc.

Miercuri seara s-au desfasurat sferturile de finala ale Campionatului Mondial de handbal masculin, cea mai spectaculoasa confruntare fiind partida dintre Danemarca si Spania.

Danezii, cu un joc foarte mobil si indraznet, au condus in marea majoritate a primei reprize, dar nu s-au putut desprinde la mai mult de doua goluri avantaj. Mai mult, ibericii revin pe final de repriza si conduc la randul lor cu doua goluri. Totusi, cele doua echipe nu au reusit sa se desprinda pe tabela la finalul celor 30 de minute de joc, scorul fiind egal, 11-11.

Cu o aparare foarte ordonata si cu atacuri letale finalizate rapid, danezii au condus si in repriza secunda, nordicii avand doua goluri avantaj in minutul 40, 18-16. Si de aceasta data ibericii revin, dand dovada de multa rabdare la constructie, preluand conducerea si avand la randul lor doua goluri avantaj, 22-20, in minutul 52.

Dar spectacolul handbalistic nu avea sa se incheie aici, Danemarca revenind in joc in special datorita unei aparari agresive ce a dus la contraatacuri finalizate precis.  Cele doua echipe au mers cap la cap din minutul 55 pana in minutul 60, in ultimul minut de joc avand loc multe evenimente. Cele doua formatii au puncta cate o data pe tabela, iar Spania a solicitat timeout la ultimul atac.  S-a dovedit o decizie inspirata, ibericii ametind apararea daneza, iar Joan Canalles marcheaza golul decisiv din 8 metri.

A fost un joc spectaculos in care campioana mondiala din 2013 s-a dovedit mai inspirata pe final, un sfert de finala ce poate fi o lectie pentru antrenori si sportivi.

Valero Rivera a fost cel mai bun marcator al partidei, extrema stanga a Spaniei avand un procentaj aproape perfect, cu 10 reusite din 11 aruncari.

In semifinale, Spania va intalni Franta, campioana europeana din anul 2014. Asadar, un nou meci ce se anunta aprig disputat intre doua forte mondiale ale handbalului masculin. Partida va avea loc vineri, cu incepere de la ora 20.00, ora Romaniei.

Etichete:, , , , ,