Home » Handbal, International » C.M. handbal masculin under 21: Romania-Portugalia 26-26 (11-15). Remiza obtinuta de tricolori pe final de meci!

Romania handbal masculin under 21 CM Brazilia Nationala Romaniei de handbal masculin under 21 a debutat cu o remiza la Campionatul Mondial din Brazilia, tricolorii egaland in ultimul minut de joc, dupa ce au fost condusi si cu 5 goluri diferenta.

Luni seara in Romania, tricolorii under 21 au debutat la Campionatul Mondial de handbal masculin. Portughezii au inceput mai bine partida, avand un avans de 4 goluri in minutul 8, 6-2. Nicusor Negru a marcat apoi doua goluri consecutive de exceptie pentru Romania, executii cu efect de pe extrema.

Elevii pregatiti de Ovidiu Mihaila au redus distanta la doar un singur gol in minutul 15, 7-8, echilibrul pastrandu-se pana in minutul 24. Sfarsitul de repriza a apartinut portughezilor, care au plecat la cabine cu 4 goluri avantaj, 15-11.

Portughezii au avut si 5 goluri avantaj la inceputul reprizei secunde (11-16, min. 31) si 4 goluri in fata in minutul 53. A urmat o cursa de urmarire a tricolorilor, care reusesc egalarea cu 17 secunde ramase de joc,  prin golul marcat din aruncare de la 7 metri de Dan Racotea. Chiar daca au solicitat time-out la ultimul atac, portughezii nu reusesc sa marcheze, iar tricolorii obtin un punct muncit in primul joc de la Campionatul Mondial din Brazilia.

Nicusor Negru a fost cel mai prolific marcator pentru tricolori, cu 7 reusite din 9 aruncari, fiind urmat de Dan Racotea, cu 5 goluri.

Urmatoarea partida pentru nationala masculina de tineret a Romaniei va avea loc miercuri, 22 iulie, in compania reprezentativei similare a Qatarului, echipa ce a castigat primul meci la limita, 27-26 cu Spania, dupa ce ibericii aveau 5 goluri avantaj (16-11) la incheierea primelor 30 de minute de joc.

Romania – Portugalia   26-26 (11-15)

Romania: Ionut Iancu, Ciprian Bobeica – Roland Talmaier, Ionita Nistor, Nicolae Ungureanu ( 3 goluri), Dan Racotea (5), Mihai Militaru (2), Petru Stroe, Adrian Rotaru (2), Vlad Sincelean,  Ramon Somlea (4), Andras Szasz (2), Nicusor Negru (7), Gabriel Burlacu (1), Bogdan Manescu. Antrenor principal: Ovidiu Mihaila.

Evolutia scorului – min. 5: 2-4, min. 10: 4-7, min. 15: 7-8, min. 20: 8-10, min. 25: 11-13, min. 30: 11-15, min. 35: 14-17, min. 40: 17-19, min. 45: 20-22, min. 50: 20-24, min. 55: 22-25, min: 60: 26-26.

Etichete:, , , , , , , , , ,