Home » Handbal, International » C.M. handbal masculin under 21: Romania – Tunisia 29-27 (15-15). Romania va intalni Franta in sferturile de finala

Romania handbal masculin under 21 CM Brazilia In optimile de finala ale Campionatului Mondial de mandbal masculin under 21, Romania a invins nationala Tunisiei cu 29-27, Franta fiind urmatorul adversar pentru tricolori in sferturile de finala ale competitiei.

Tricolorii au avut un adversar incomod, africanii dand o replica serioasa in optimile de finala. Elevii antrenati de Ovidiu Mihaila au condus in doua randuri la doua goluri diferenta, 7-5, 9-7, acesta fiind cel mai mare avantaj din prima parte a jocului. Tunisienii au luptat pentrun fiecare minge, iar scorul era egal la sfarsitul primelor 30 de minute de joc, 15-15.

Romania s-a distantat si la 3 lungimi in repriza secunda, dar tunisienii revin din nou si egaleaza la 24 in minutul 49. Finalul de meci avea sa apartina tricolorilor, care se impun cu 29-27, la capatul unui meci solicitant, in fata unui adversar care a crezut in sansa sa.

Nicusor Negru a fost si de aceasta data cel mai bun marcator pentru tricolori, cu 14 goluri, fiind urmat de Adrian Rotaru cu 7 reusite.
In sferturile de finala Romania va intalni Franta, echipa ce s-a impus cu 24-20 in optimi, in fata Norvegiei. Partida va avea loc joi dimineata, cu incepere de la ora 02:30.

Romania: Ionut Iancu, Ciprian Bobeica – Roland Talmaier, Ionut Nistor Ionita (1), Nicolae Ungureanu, Dan Racotea (4), Mihai Militaru (2), Petru Stroe, Adrian Rotaru (7), Vlad Sincelean,  Ramon Somlea (1), Andras Szasz, Nicusor Negru (14), Gabriel Burlacu, Bogdan Manescu. Antrenor principal: Ovidiu Mihaila.