Home » Handbal, International » C.M. handbal masculin under 21:Romania-Franta 20-30 (8-17). Tricolorii vor juca pentru locurile 5-8

romania handbal masculin under 21 Romania a pierdut fara drept de apel partida cu Franta, 20-30, in sferturile de finala ale Campioantului Mondial de handbal masculin tineret.

Joi dimineata in Romania, tricolorii s-au batut pentru un loc in primele 4 echipe ale lumii, cu nationala Frantei. A fost egal doar in doua situatii, 1-1 si 2-2, Franta dominand apoi partida. In minutul 12 tricolorii erau condusi la 4 goluri, 3-7, francezii fiind de neoprit in ofensiva, deficitul crescand la 9 goluri la finalul primei reprize, 8-17.

Elevii antrenati de Ovidiu Mihaila nu au putut intoarce soarta partidei in repriza secunda, iar Franta se impune meritat cu 30-20. Florian Delecroix a fost  cel mai bun marcator al intalnirii, cu 10 goluri, fiind urmat de Adrian Rotaru, cu 5 reusite.

Totusi, tricolorii vor lupta pentru locurile 5-8, urmatorul adversar fiind surprinzator Suedia, principala favorita la aur la acest Campionat Mondial de handbal masculin under 21. Suedezii au pierdut la limita in partida cu Egipt, 27-28, scorul fiind egal la pauza, 15-15.

Romania: Ionut Iancu, Ciprian Bobeica – Roland Talmaier, Ionut Nistor Ionita (2 goluri), Nicolae Ungureanu (1), Dan Racotea (2), Mihai Militaru (3), Petru Stroe, Adrian Rotaru (5), Vlad Sincelean,  Ramon Somlea (2), Andras Szasz (1), Nicusor Negru (4), Gabriel Burlacu, Bogdan Manescu. Antrenor principal: Ovidiu Mihaila.