Home » Handbal, National » Campioanele mondiale sunt in grafic: Romania-Slovacia 27-21 (11-8)

Campioanele mondiale sunt in grafic: Romania-Slovacia 27-21 (11-8)

romania-handal-feminin-under-19 In prima etapa din turneul de calificare pentru Campionatul European, nationala Romaniei de handbal feminin under 19 s-a impus la 6 goluri diferenta in fata Slovaciei.

Vineri seara, nationala Romaniei de tineret a debutat la turneul de calificare pentru Campionatul European, turneu ce se desfasoara la Roman, partida fiind transmisa in direct de roman.24.ro.

Tricolorele au avut un inceput mai ezitant, slovacele conducand cu 3-2 in minutul 5. Romancele trec in avantaj in minutul 11, cu 4-3, iar la scorul de 7-4 antrenorul oaspetilor solicita timeout. Oaspetele s-au apropiat la un singur gol diferenta, 6-7, pe fondul eliminarilor si greselilor in ofensiva a tricolorelor, dar finalul de repriza apartine Romaniei, care termina la 3 lungimi in fata oaspetelor, 11-8.

Repriza secunda avea sa fie mai spectaculoasa, echipa oaspete dand o replica serioasa campioanelor mondiale. Dupa ce Bianca Bazaliu a dus scorul la 12-8, oaspetele au revenit in joc, egaland la 13 si preluand conducerea cu 14-13. Romania a raspuns in ofensiva prin Bianca Bazaliu si Alina Ilie, cei doi interi marcand prin aruncari de la 9 metri. Gazdele s-au distantat la 3 goluri in minutul 52, 22-19, iar finalul de meci este unul linistit. Slovacele nu mai gasesc raspuns in ofensiva si Romania se impune cu 27-21.

Urmatorul meci pentru tricolore va avea loc sambata, de la ora 17:00, in compania reprezentantei similare a Serbiei. De mentionat ca Serbia a invins categoric in primul meci reprezentativa statului Kosovo, cu scorul de 40-12 (19-6). Din aceasta grupa de 4 formatii, primele doua clasate vor obtine calificarea la Campionatul European din acest an.

Romania: Alexandra Prodan, Madalina Ion, Isabela Rosca – Dana Abed-Kader, Adriana Voina, Alexandra Dindiligan (3), Alina Ilie (6), Sonia Vasiliu, Cristina Laslo (2), Bianca Bazaliu (10), Diana Alexandra Badea (1), Alexandra Carasol, Diana Cristiana Axinte, Anca Polocoser (1), Lorena Ostase (4), Sonia-Mariana Seraficeanu. Antrenori: Aurelian Rosca si Gavril Kozma.

Etichete:, , , , , , , , ,