Home » Handbal, International » Campionatul European de handbal masculin: Franta-Croatia 27-25. Vezi rezultatele inregistrate duminica in Grupa Principala 2

polonia belarus campionatul european de handbal masculin Duminica a fost ziua cu cele mai disputate  partide de la unirea grupelor, Polonia reusind o victorie la limita in fata Belarusului, iar Suedia si Franta s-au impus la doua goluri diferenta in fata Rusiei, respectiv Croatiei.

In primul joc al zilei, Polonia si Belarus au oferit un meci decis la ultima actiune de joc. Cu 5 minute inainte de final, Belarus a avut 4 goluri avantaj, goluri, dar “incapatanarea” polonezilor si-a spus cuvantul, acestia reusind sa egaleze in ultimul minut de joc. A urmat apoi un alt atac nefructificat al echipei din Belarus, iar Mariusz Jurkiewicz marcheaza pentru polonezi, cu doua secunde inainte de finalul partidei.

Si Rusia-Suedia a fost un meci cu surprize, dupa ce nordicii au condus la pauza cu 7 goluri, 20-13. Rusii au venit foarte motivati de la cabine si au preluat conducerea in minutul 54, 26-25. Suedia a gestionat mai bine finalul de meci si obtine o victorie importanta care o mentine in cursa pentru un loc ins emifinalele competitiei.

Croatia si Franta au incheiat seara de duminica, campionii olimpici reusind inca o victorie la acest Campionat European. Cu Nikola Karabatic si Michael Guigou cu pofta de goluri, ambii cu cate 7 reusite, Franta se impune la doua goluri diferenta, 27-25, fiind pe primul loc in grupa, cu 6 puncte.

Iata rezultatele inregistrate duminica, 19.01.2014:

Polonia – Belarus   31-30 (14-13)

Rusia – Suedia   27-29 (13-20)

Franta – Croatia 27-25 (18-17)

Clasamentul in Grupa Principala 2 arata astfel: 1) Franta 6 p.; 2) Croatia 4 p.; 3) Suedia 4 p.; 4) Polonia 4 p.; 5) Rusia 0 p.; 6) Belarus 0 p.;