Home » Handbal, International » Campionatul European de handbal masculin: Rezultatele complete in ultima etapa din Main Round

croatia handbal masculin CE 2014 Miercuri, 22.01.2013, s-au disputat ultimele partide din Main Round, Danemarca, Spania, Franta si Croatia fiind echipele calificate ins emifinalele competitiei.

Inainte de disputarea ultimei etape din Main Round, se stiau deja 3 semifinaliste, ultima necunoscuta fiind decisa la partida din Grupa Principala 2, dintre Croatia si Polonia.  Croatii, medaliatii cu bronz la ultimele campionate europene si mondiale, intalneau Polonia, o echipa incapatanata si luptatoare. Partida a fost echilibrata in prima partida, polonezii avanad un gol avantaj la pauza, 15-14. Croatii au fost mult mai siguri in executii in repriza secunda, avand 5 goluri diferenta in minutul 45, 24-19. Polonezii nu au cedat, au redus diferenta la doar 2 goluri, dar croatii au marit diferenta la 4 goluri, cu 5 minute inainte de final. Victoria revine Croatiei cu 31-28 si totodata calificarea in semifinalele competitiei.

Iata rezultatele inregistrate miercuri-22.01.204, in ultima etapa din Main Round si clasamentele celor 2 grupe:

Grupa Principala 1

Macedonia – Spania   22-33 (12-15)

Austria – Ungaria    25-24 (9-13)

Danemarca – Islanda   32-23 (17-13)

Clasament general in Grupa Principala 1: 1) Danemarca 10 p.; 2) Spania 8 p.; 3) Islanda 5 p.; 4) Ungaria 3 p.; 5) Macedonia 2 p.; 6) Austria 2 p.;

Grupa Principala 2

Rusia – Belarus 39-33 (23-17)

Franta - Suedia 28-30 (16-14)

Polonia – Croatia 28-31 (15-14)

Clasament general in Grupa Principala 2: 1) Franta 8 p.; 2) Croatia 8 p.; 3) Polonia 6 p.; 4) Suedia 6 p.; 5) Rusia 2 p.; 6) Belarus 0 p.;

Prima semifinala (24.01.2014, ora 19.30) se va disputa intre campioana mondiala si campioana olimpica, Spania-Franta, in timp ce Danemarca si Croatia se vor intalni in cea de-a doua semifinala (24.01.2014, ora 22.00).